Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Winston Churchill Liderlik Ödülü’ne layık görüldü

Haberler
Filiz
27 Temmuz 2022, 18:02
Filiz
27 Temmuz 2022, 18:02

Birleşik Krallık, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’e Winston Churchill Liderlik Ödülü’nü takdim etti. Ödül törenine çevrimiçi bağlanan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rus saldırıları altındaki Ukrayna halkının büyük bir direniş gösterdiğini belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Birleşik Krallık’tan Winston Churchill Liderlik Ödülü verildi. Ödül törenine çevrim içi bağlanan Cumhurbaşkanı Zelenskıy’e ödül, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson tarafından takdim edildi. Ukrayna halkının savaşta çok büyük bir mücadele verdiğini vurgulayan Zelenskıy, “Ukrayna halkının tamamı, bizi 20. yüzyılın en kötü gerçeğine geri göndermeye çalışan tiranlığın saldırısına karşı özgürlüklerini savunmak için ayağa kalkmasaydı imkansız olurdu” dedi.

Ödülü Zelenskıy’e takdim eden Johnson, “O büyük kriz anında, kendi yolunda Churchill’in 1940’taki meydan okuması kadar şiddetli bir liderlik sınavıyla karşı karşıya kaldınız.” dedi

Rusya’nın, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik saldırılarını başlatmasının ardından pek çok dünya ülkesi Cumhurbaşkanı Zelenskıy ve Ukrayna halkının mücadelesini takdir ediyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.