Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, uluslararası toplumdan Kremlin esirleri için yardım istedi

Haberler
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 09:51
Anife Bilal
23 Eylül 2021, 09:51

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ABD’nin New York kentinde düzenlenen BM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.  Zelenskıy konuşmasında, BM üye ülkelerini Kırım Platformuna katılmaya davet etti ve işgalci güçlerin bu ayın başında Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i düzmece bir dava çerçevesinde alıkoyduğunu anlattı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Salonu’nda BM’nin 76’ncı Genel Kurulu görüşmelerinde dünya ülkelerine hitap etti. Konuşmasında Kırım Platformu’nu hatırlatan Zelenskıy şu ifadeleri kullandı:

Kırım’ı işgalden kurtarma konulu Kırım Platformu’nun ilk zirvesine 46 ülke katıldı. Bu  BM ilkelerine bağlılığın göstergesidir. Katılım sağlayan her ülkeye minnettarım. 

BM’nin uluslararası hukuk ve işgal sorunlarının çözülmesi için oluşturulan platformu görmezden gelmesi ise bu yeni, kimse tarafından onaylanmamış ilkelerdir. BM’yi canlandırmak istiyorsak o zaman burada dokunulması yasak olan seçilmişlerin bulunmadığını hatırlamalıyız. BM hepimizi, 193 ülke demektir. Tüm ülkeleri, işgali kınayarak ve dünyanın sınırlarının zorla değiştirilmesine karşı olduğunuzu göstererek Kırım Platformuna katılmaya davet ediyorum.”

“İNSAN HAKLARI İÇİN MÜCADELENİN BEDELİ”

İşgal altındaki Kırım’da, bu ayın başında, işgalci güçlerin KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i yasa dışı olarak alıkoyduklarını anlatan Zelenskıy, Rusya’nın siyaset bilimci, gazeteci, sunucu, hukuk ve tarih öğretmenini “doğal gaz boru hattını havaya uçurma girişiminde bulunmakla” suçladığını belirterek şöyle devam etti:

İşte bu, ifade özgürlüğünün, insan hakları için yürütülen mücadelenin bedeli. Onun (Nariman Celal) serbest bırakılması ve Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında ve Rusya’da yasa dışı olarak alıkonulan tüm 450 Ukrayna vatandaşının serbest bırakılması konusunda uluslararası toplumun desteğine çok güveniyorum.

Bu yıl sonuna kadar BM Genel Kuruluna, işgal altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumuna ve Ukrayna’ya ait ama şu an işgal altında bulunan yarımadasının askerileştirilmesine ilişkin sunulacak güncellenmiş kararlara destek vermenizi davet ediyorum.

UKRAYNA’YA DESTEK VEREN ÜLKELERE TEŞEKKÜR

Zelenskıy konuşmasında, bu yıl BM Genel Kurulu görüşmelerinde Ukrayna’daki durumu hatırlatan tüm ülkelere teşekkür etti. 

ZELENSKIY’DEN RUSYA’YA GÖNDERME

Ayrıca Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’yı ima ederek, “bazılarının” saldırganlık ve işgal konuşmaları sırasında salonu terk etmek yerine Ukrayna topraklarını terk etmelerini de tavsiye etti.