Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Ukrayna hava sahasını güvenli hale getirmenin bir yolunu bulun

Güncel
Anife Bilal
09 Mart 2022, 11:28
Anife Bilal
09 Mart 2022, 11:28

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Birleşik Krallık Parlamentosu’nu, Rusya Federasyonu’nu terörist ülke olarak kabul etmeye davet etti. 13 günde Rus bomba ve füzelerin 50 çocuğu öldürdüğünü vurgulayan Zelenskıy, Birleşik Krallık Parlamentosu’na, Ukrayna hava sahasını güvenli hale getirmenin bir yolunu bulmaya çağırdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün akşam, 13 gündür Rusya tarafından bombalanan Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’den çevrimiçi olarak Birleşik Krallık Parlamentosuna hitap etti. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş hakkında bilgi veren Zelenskıy, Ukrayna halkının teslim olmayacağını vurgulayarak, “Ukrayna bunu istemedi. Büyük olmak gibi bir gayemiz yoktu ama 13 gün içinde büyük bir devlet olduk. İşgalcilerin terörüne rağmen Ukrayna insanları kurtarıyor. Dünyanın en büyük ordularından biri saldırırken özgürlüğünü savunuyor.  Hava sahamız hala Rus füze, uçak ve helikopterleri için açık kalmaya devam ediyor.” dedi.

“50 ÇOCUK ÖLDÜ”

Rus bombardımanları sonucu 13 gün içinde 50 çocuğun hayatını kaybettiğini belirten Zelenskıy, “Rus işgalinin 13 günü içinde 50 çocuk öldürüldü. Günahsız 50 can. Bu çok korkunç! Yaşayabilecek 50 evren, ama onları alıp öldürdüler.” ifadeleri kullandı.

“ELENİZDEN GELENİ, YAPMANIZ GEREKENİ YAPIN”

Rusya’ya uygulanan baskıları artırma çağrısı yapan Zelenskıy, “Terörist devlete karşı uygulanan yaptırımları artırın. Artık onu terörist devlet olarak tanıyın. Ukrayna hava sahasını güvenli hale getirmenin bir yolunu bulun. Elinizden geleni yapın, yapmanız gerekeni, devletinizin ve insanlarınızın büyüklüğünün taahhüt ettiği şeyi yapın.” dedi.