Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna başsavcı ve istihbarat başkanını görevden uzaklaştırdı

Güncel
Anife Bilal
18 Temmuz 2022, 10:37
Anife Bilal
18 Temmuz 2022, 10:37

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Başsavcısı İrına Venediktova ile Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkanı İvan Bakanov’u görevden uzaklaştırdı. Soruşturma yapıldıktan sonra iki yetkilinin istifası ile ilgili karar alınacak. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün imzaladığı iki kararla Ukrayna Başsavcısı İrına Venediktova’yı ve SBU Başkanı İvan Bakanov’u görevinden uzaklaştırdı. Başka bir kararla Zelenskıy, Başsavcı Yardımcısı Oleksiy Simonenko’yu Başsavcı Vekili olarak atadı. Öte yandan SBU Başkan Yardımcısı Vasıl Malyuk, SBU Başkanı Vekili görevine getirildi.

SMİRNOV: ŞİMDİLİK İKİ YETKİLİNİN GÖREVDEN ALINMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Andriy Smirnov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Şimdilik bu iki yetkilinin görevden alınması söz konusu değil. Başsavcısı görevden uzaklaştırıldı. SBU Başkanı ise açığa alındı. Bunun nedeni; Cumhurbaşkanı ve hepimiz, söz konusu makamlarının yöneticilerinden işbirlikçileri ve devlet hainlerini temizlemek için daha somut ve belki de radikal sonuçlar için yeterince uzun zamandır bekledik.” dedi.

Smirnova’ya göre, savaşın 6. ayında hala neredeyse her hafta ilgili kolluk kuvvetlerinde bir çok işbirlikçi tespit edilmeye devam ediyor. Dolayısıyla saldırgan ülke ile iş birliği yaptığından şüphelenilen SBU ve savcılık görevlileri ile ilgili yürütülen soruşturmalara bu iki görevlinin etki olasılığının önlenmesi için Cumhurbaşkanı tarafından bu kişiler hakkında görevden uzaklaştırma kararı alındı.

“SÖZ KONUSU KARAR SORUŞTURMA SONUCUNA GÖRE ALINACAK”

Eski Başsavcı Venediktova ve SBU Başkanı Bakanov ile ilgili resmi inceleme ve soruşturmanın başlatılacağını belirten Smirnov, “İlgili inceleme ve soruşturmaların sonuçlarına göre cumhurbaşkanı, parlamentoya başsavcı ile SBU başkanının istifaları konusunda teklifi sunup sunulmaması konusunda karar verecektir” dedi.