Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy üç suikast girişimini atlattı

Güncel
qha muhabir
04 Mart 2022, 19:55
qha muhabir
04 Mart 2022, 19:55

The Times gazetesi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın son bir haftada en az üç suikast girişiminden sağ kurtulduğunu açıkladı. İddialara göre suikast girişiminin ikisi Rus paralı asker şirketi Wagner tarafından, bir diğeri de Çeçen suikastçıları tarafından düzenlendi…

The Times gazetesinin 3 Mart 2022 tarihinde yayımladığı habere göre, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali başlatmasının ardından Rus suikast timleri üç defa Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ı öldürmeye çalıştı. Suikast girişiminin ikisi paralı askerlerden oluşan Wagner Grubu tarafından, bir diğeri ise Cumartesi günü Çeçen suikastçıları tarafından düzenlendi. Habere göre, bu suikast girişimleri Rusya’daki savaş karşıtı istihbarat yetkililerinin verdiği bilgiler sayesinde önlendi.

Kıyiv’deki Wagner’in paralı askerler, suikast girişimleri sırasında kayba uğradı. The Times’a konuşan bir diplomatik kaynak, Ukrayna liderinin öldürülmesinin savaşın gidişatı üzerinde büyük etki yaratacağını ifade etti. Volodımır Zelenskıy, daha önce kendisini öldürmesi için Rusya tarafından paralı askerlerin Kıyiv’e gönderildiğini, ilk hedefin kendisi, ikincisinin ise ailesi olduğunu açıklamıştı.