Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Tüm Rus savaş suçlularını mahkemeye çıkaracağız

Güncel
qha muhabir
14 Nisan 2022, 03:34
qha muhabir
14 Nisan 2022, 03:34

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus ordusunun Ukrayna’daki savaş suçlarından sorumlu olmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizdi. Zelenskıy, “Tüm savaş suçlarını yargı önüne çıkaracağız ve sadece Buça’da yapılanlar için değil” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 13 Nisan 2022 tarihinde yayımladığı video mesajında, Rus ordusunun Ukrayna’daki savaş suçlarından sorumlu olmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Karim Khan’ın Buça’yı ziyaret ettiğini belirterek, Uluslararası Ceza Mahkemesinden bir grup adli tıp uzmanının şehirde göreve başladığını doğrulayan Zelenskıy, “Rus ordusunun savaş suçlarından sorumlu olması kaçınılmazdır. Hepsini yargı önüne çıkaracağız ve sadece Buça’da yapılanlar için değil…” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA BAŞSAVCISI VE ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ BAŞSAVCISI, BUÇA’YA ÇALIŞMA GEZİSİ DÜZENLEDİ

Edinilen bilgilere göre, Başsavcı İrına Venediktova ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Karim Khan, Kıyiv yakınlarındaki, yerel kilisedeki ikinci toplu mezardan öldürülen sivillerin cesetlerinin çıkarıldığı Buça’ya ortak bir çalışma gezisi düzenledi.

İrpin, Buça, Gostomel, Borodyanka ve tüm Kıyiv bölgesi Rus işgalcilerinden kurtarıldı. Ruslardan kurtarılan kasaba ve köylerde sivillerinin Ruslar tarafından toplu halde öldürüldüğü kaydedildi. Özellikle, Buça’da 300’e yakın kişinin gömülü olduğu bir toplu mezar ve sokaklarda elleri bağlı olan onlarca ceset bulundu.

Dünya ayakta! Son dakika haberleri: Rus askerlerinin çekildiği Buça'da  korkunç görüntüler - Dünya Haberleri
Ukrayna, Buça’daki toplu mezardan çıkan 40 cesedin sivillere ait olduğunu açıkladı

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, 21 Mart 2022 tarihine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da 26 gün içinde Rusya’ya ait 3 taarruz ordusu ve bir hava ordusunun imha edildiğini bildirmişti.

Rusya'ya hangi yaptırımlar uygulanacak? - Son Dakika Haberleri
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Tüm Rus savaş suçlularını mahkemeye çıkaracağız