Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Sorun varsa cevabını vermeye hazırız, ordumuz hazır

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Nisan 2021, 14:26
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Nisan 2021, 14:26

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısının ardından Donbas’ta devam eden çatışmalara dair önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya ile askeri gerilimin sürdüğü Donbas bölgesinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin her ihtimale karşı hazır olduğunu belirterek, “Ordumuz hazır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden yapılan açıklamayagöre dün Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısına başkanlık eden Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Donbas’taki güvenlik durumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: ORDUMUZ HAZIR

Rusya ile gerilimin sürdüğü Donbas bölgesinin çok önemli ve kritik olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Gündeme ilişkin 7 madde konuşuldu ve en önemlisi, en gizlisi ise Donbas. Donbas’taki durum kontrol altında, bazı sorular var. Bu soruları cevaplamaya hazırız. En önemlisi ordumuz her ihtimale karşı hazır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Donbasa gidiyor
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Donbas cephe hattında (8.04.2021)

ZELENSKIY’DEN VATANDAŞLARA ÇAĞRI: RESMİ AÇIKLAMALARA KULAK VERİN

Rusya’nın bölgedeki duruma ilişkin çok fazla bilgi kirliliği yaptığını vurgulayan Zelenskıy, “Vatandaşlardan Donbas’a ilişkin resmi açıklamalara kulak vermelerini istiyorum. Devlet Başkanlığı ve Silahlı Kuvvetlerin açıklamalarını takip edin” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, geçen hafta yaptığı açıklamada; Rusya sınırındaki gerilimle ilgili açıklama yaparak 100 bin askerin savaşa hazır olduğunu açıklamıştı.

Ukrayna: 100 bin kişilik ordu taarruza hazır

RUSYA, KAPSAMLI ATEŞKES ANLAŞMASINI BOZDU
Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Mecliste yaptığı konuşmada, Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti. Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu tarafından sağlanan anlaşma üzerine, 27 Temmuz’dan itibaren Ukrayna birlikleri ile Donbas bölgelerini işgal eden yasa dışı silahlı güçler arasında “kapsamlı ateşkes” rejimi yürürlüğe girmişti. 31 Mart 2021 tarihinde düzenlenen Üçlü temas Grubu toplantısında Rus tarafı, Ukrayna’nın tam kapsamlı ateşkes anlaşmasını 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren uzatma teklifini reddetti. Donbas’taki askeri geriliminin artmasını görüşmek için 7 Nisan 2021 tarihinde acil bir şekilde toplan Üçlü Temas Grubu, Rusya tutumu yüzünden yine ateşkes konusunda anlaşamadı.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA YOĞUN ASKERİ SEVKİYAT

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosunda yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırdığını bildirdi. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.

2014’TEN BU YANA 13 BİNDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kıyiv yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

DONBAS’TA 2021 YILI BAŞINDAN BU YANA UKRAYNA ORDUSUNUN KAYIPLARI ARTIYOR

Ukrayna’nın doğusunu işgal altına alan Rus işgalci güçlerinin, 2021 yılının başından bu yana Ukrayna ordusuna yönelik düzenlediği hain saldırılar sonucu 26 Ukraynalı asker hayatını kaybetti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın sözcüsü Yuliya Mendel, Rus silahlı güçlerin 2021 yılın başından bu yana, yoğun bir şekilde saldırılara başladığını ifade etti. Sözcü Mendel, Temmuz 2020’de sağlanan ateşkes anlaşmasının başından yıl sonuna kadar 5, 2021 yılın başından bu yana 26 Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini vurguladı. Bu saldırının ardından hayatını kaybeden asker sayısı 27’ye yükseldi.