Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Savaşmaktan ve kazanmaktan başka seçeneğimiz yok

Güncel
Manas
24 Mayıs 2022, 04:43
Manas
24 Mayıs 2022, 04:43

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, yayımladığı yeni açıklamada, savaşın önümüzdeki haftalarda daha zor olacağını ancak Ukraynalıların savaşmaktan ve kazanmaktan başka seçeneğinin olmadığını ifade etti. İşgalci Rus ordusunun füzelerle saldırılarına devam ettiğini ve ölü sayısının devamlı arttığını belirten Zelenskıy, “Rusya, 24 Şubat’tan bu yana toplamda 2 bin 275 füze kullanarak Ukrayna’ya 1474 füze saldırısı yaptı. Bugün Çernigiv bölgesindeki Desna’da enkaz kaldırma işlemi tamamlandı ve ölü sayısı 87’ye ulaştı” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın başlattığı savaşa ilişkin son durumu değerlendirdiği yeni bir video mesaj yayınladı. Zelenskıy ulusa sesleniş konuşmasında, Rus işgalcilerin Ukrayna’daki yerleşim yerlerinde gerçekleştirdiği katliama dikkat çekti ve işgalcilerin, Donbas, Bahmut, Popasna ve Severodonetsk istikametine yoğunlaştığını ve bu bölgelerde yaşamı tamamen yok etmeye çalıştığını vurguladı.

Zelenskıy Almanlara seslendi: Yeni bir dünya savaşına izin vermeyin!

“İŞGALCİLER, 2 BİN 275 FÜZE VE 3 BİNDEN FAZLA SAVAŞ UÇAĞIYLA SALDIRDI”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Her gün halkımıza seslenerek, Rus saldırganlığına karşı savunmanın ne kadar zor olduğunu vurguluyorum. İşgalciler bize karşı çok acımasızca bir savaş yürütüyorlar. Böyle bir saldırı, 77 yıldır Avrupa kıtasında yaşanmamıştır. Rusya, var gücüyle sivilleri hedef alıyor ve altyapıyı yok etmeye çalıştığını görüyoruz. Çernigiv bölgesi Desna’da enkaz kaldırma işlemi tamamlandı ve maalesef enkaz altından 87 vatandaşımızın cesedine ulaştık.

İşgalciler, 24 Şubat’tan bu yana toplamda, 2 bin 275 farklı füze kullanarak Ukrayna’ya 1 bin 474 füze saldırı düzenledi. Üç aydan kısa bir süre içinde, Rus uçakları ve helikopterleri tarafından 3 binden fazla hava saldırısı gerçekleştirildi. Hangi ülke bu kadar büyük bir saldırıya dayandı?” dedi.

Ukrayna, Rus ordusunun Kıyiv ve Çernigiv'deki birliklerini Donbas'a çekmeye  başladığını bildirdi - Kırım Haber Ajansı - QHA

“İŞGALCİLER, UKRAYNA’NIN DOĞUSUNDAKİ BÖLGELERİ YOK ETMEK İÇİN GECE GÜNDÜZ SALDIRIYOR”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, uluslararası ortaklarına çağrıda bulunarak modern füzesavar silahlara, modern hava gücüne ihtiyaç duyduklarına dikkat çekerek, “Bugün yeni başlayan Davos Forum katılımcılarına, Ukrayna’ya halkımızın hayatını kurtarmak için gerekli olan her şeyi sağlama ihtiyacı hakkında çağrı yaptım. Ortaklarımız, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı verdiği mücadelenin, özgür dünyanın tüm ülkelerinin ortak değerlerinin savunulması olduğu konusunda hemfikirdir. Bu bizim ortak özgürlüğümüz. Eğer öyleyse, askeri teçhizatlara ve silahlara güvenme hakkımız var. Rus ordusunun sahip olduğu teçhizat ve silah miktarındaki avantajın üstesinden gelmek için bize yardım eden ve gerekli silah ve mühimmatı sağlayan tüm ortaklara minnettarım.

Kuzey Kore'den Japon Denizi'ne füze denemesi - GÜNCEL - Kaptan Haber

Şu anda Donbas savaşın tam ortasında. Durum zor. İşgalciler, Donbas, Bahmut, Popasna ve Severodonetsk istikametine yoğunlaştı ve bu bölgelerde yaşamı tamamen yok etmeye çalıştıyor. Hiç kimse Donbas’ı Rus ordusunun şu anda yaptığı gibi yok etmedi.

Ukrayna toprağını koruyan ve işgalcilerin saldırısına karşı mücadele eden, kahraman savaşçılarımıza minnettarım.

Her gün olduğu gibi bugün de Rusya yönetimi üzerindeki baskıyı artırmak için çalıştım. Davos’taki temsilcilerimiz, Ukrayna’nın daha fazla mali ve insani destek almasını sağlamak için çalışıyor. Ve devletimizin tüm diplomatları için mutlak öncelik, Ukrayna için silah ve mühimmattır.

Akşam askerlerimizi ödüllendirmek için bir kararname imzaladım. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 161 askerine devlet ödülleri verildi.

Zaferimizi yakınlaştıran herkese sonsuz minnettarım!” dedi.