Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, Ukrayna'da işlediği suçları propagandayla örtüyor

Güncel
qha muhabir
11 Mart 2022, 21:07
qha muhabir
11 Mart 2022, 21:07

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sosyal medya uygulaması Telegram adlı uygulamadan video mesaj yayımladı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna’daki sivillerin tahliye sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Rusya’nın, Ukrayna’da kimyasal saldırı hazırlandığına ilişkin iddialarına yanıt verdi ve Rusya’nın terör suçu işlediğini vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, video mesajında, Ukrayna’daki sivillerin güvenli bölgelere tahliye edildikleri bilgisini paylaştı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, insani yardım esnasında tanklara ateş eden Rusya’yı “terör” eylemiyle suçladı.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: İKİ GÜNDE 100 BİNE YAKIN KİŞİYİ TAHLİYE ETTİK

Zelenskıy, Ukrayna’nın Sumı, Trostyanets, Krasmopillya, İrpin, Buça, Gostomel ve İzyum kentlerinde sivillerin tahliye edilmesi için insani yardım koridorları oluşturduklarını belirtti. Bu bağlamda Zelenskıy, “Gün içinde 40 binden fazla kişi, iki gün içinde ise 100 bine yakın kişi tahliye ettik” bilgisini kaydetti.

İnsani yardımlara ilişkin konuşan Zelenskıy, “Rus askeri birliklerinin ateş etmeye devam etmesine rağmen, Mariupol’e gıda ve ilaç dolu kamyonlardan oluşan bir konvoy gönderme talimatı verdim. Ancak işgalciler, Mariupol sakinleri için hayati öneme sahip koridora tanklarla ateş etti ve bunu bile bile yaptı. Bu bir terördür” dedi.

ZELENSKIY: RUSYA’NIN PLANLARINI ÖĞRENMEK İSTİYORSANIZ BAŞKALARINI NEYLE SUÇLADIĞINA BAKIN

Ukrayna ordusunun kimyasal saldırı için hazırlık yapıldığına dair iddialara Zelenskıy, “Rusya, Ukrayna’da işlediği suçları propagandayla örtmeye çalışıyor. Bu çok endişelendiriyor. Rusya’nın planlarını öğrenmek istiyorsanız, başkalarını neyle suçladığına bakmalısınız. Bundan defalarca emin olduk” şeklinde cevap verdi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, 9 Mart’ta Ukrayna ordusunun, Harkiv kentinin yakınlarına 80 ton amonyak getirdiğini iddia etmişti.