Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, on yıllardır girdiği hiçbir savaşta bu kadar çok uçak kaybetmedi

Güncel
Manas
14 Mayıs 2022, 04:18
Manas
14 Mayıs 2022, 04:18

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşla ilgili son gelişmeleri değerlendirdiği ulusa sesleniş konuşmasında, Rusya’nın vermiş olduğu kayıplara dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Bugün itibariyle, düşürülen 200. Rus savaş uçağı hakkında rapor verildi. Rusya on yıllardır hiçbir savaşta bu kadar çok uçak kaybetmedi. Rusya, çoğu genç askerler olmak üzere, yaklaşık 27.000 askerini kaybetti. Ayrıca, üç binden fazla tank, zırhlı savaş aracı, çok sayıda savaş aracı, helikopter, İHA ve her şeyden önce Rusya bir devlet olarak tüm beklentilerini kaybetti.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 13 Mayıs 2022 tarihinde, ulusa sesleniş konuşması yaptı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy video konuşmasında, öncelikli olarak Ukrayna topraklarının bir an önce özgürleştirmesini sağlamak istediğini vurguladı. Ancak bunu gerçekleştirebilmek için sadece Ukrayna halkının yanı sıra, aynı zamanda ortaklara, tüm “özgür dünya ülkelerine” bağlı olduğunu kaydetti.

Зеленський: Тиску на росію потрібно значно більше

“BU SAVAŞI DURDURMAK SADECE UKRAYNA HALKINA DEĞİL ORTAKLARIMIZA DA BAĞLI”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“En güzel ülkemizin sarsılmaz insanları!

Bugün itibarıyla 200. Rus askeri uçağı düşürüldü. Rusya on yıllardır hiçbir savaşta bu kadar çok uçak kaybetmedi. Rusya, çoğu genç askerler olmak üzere, yaklaşık 27.000 askerini kaybetti. Ayrıca, üç binden fazla tank, zırhlı savaş aracı, çok sayıda askeri araç, helikopter ve İHA kaybetti. Rusya, her şeyden önce bir devlet olarak tüm beklentilerini kaybetti.

Aslında bugüne bakıldığında, hiç kimse bu savaşın ne kadar süreceğini tahmin edemez. Ama topraklarımızı bir an önce kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Önceliğimiz bu savaşı durdurmak için her gün çalışmaktır. Ancak bu, ne yazık ki, sadece Ukrayna halkına bağlı değil. Aynı zamanda ortaklarımıza da bağlıdır.

Dolayısıyla, Rusya’ya karşı yaptırımları güçlendirmek bugünün şartıdır. Elbette, Ukrayna halkı için savunma ve mali desteği artırmak için çalışan herkese minnettarım. Rusya’nın işgali karşısında özgürlüğü savunmanın tek reçetesi buydu zaten. Batı ülkeleri için bu sadece mali destekten ibaret değil. Bu muhasebe ile ilgili de değil. Gelecekle ilgilidir. Kısaca, Rusya’ya yönelik yaptırım paketlerini geri çeken veya Ukrayna’ya yardımları ertelemeye çalışanların yanıtlaması gereken sorular bunlar aslında. Bu nedenle Rusya üzerinde çok daha fazla baskıya ihtiyaç var. Bu bağlamda, Ukrayna’nın özgürlüğü için çok açık ve günlük olarak konuşuyorum. 37 tane Büyükelçilik, başkent Kıyiv’de yeniden iş başındalar. Hepsine minnettarım, çünkü yabancı misyon çalışanları, Rusya devletinin tam aksine Ukrayna’nın güçlü ve umutlu olduğunun kanıtıdır.”