Zelenskıy: Rusya Harkiv bölgesini işgal edebilir

Güncel
Anife Bilal
21 Ocak 2022, 14:36
Anife Bilal
21 Ocak 2022, 14:36

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı düzenleme ihtimaline ilişkin açıklamalarda bulundu. Zelenskıy, saldırıya geçmesi durumunda Rusya’nın Harkiv bölgesini işgal altına alabileceğini ifade etti.

Ukrayna sınırlarında artan Rus saldırısı ihtimali dünya kamuoyunu bölgeye yöneltti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, artan Rus saldırganlığı tehlikesini The Washington Post gazetesine değerlendirdi.

“BÜYÜK ÇAPLI BİR SAVAŞIN BAŞLANGICI OLACAK”

Rusya’nın yine “Rusça konuşan nüfusu korumak” bahanesini kullanabileceğine dikkat çeken Zelenskıy şu ifadeleri kullandı:

Rusya saldırıya geçmeye karar verirse, tabii ki bunu Rus nüfusunun daha çoğunlukta olduğu bölgelerde yapacaktır. Harkiv bölgesinin işgal altına alınabilir. Rusya’ya sadece bir bahane gerek; Rusça konuşan nüfusu koruduklarını söylerler. Kırım’ın işgalinden sonra, bunun ihtimalinin yüksek olduğunu anlıyoruz. Ama ne yapmayı planladıklarını bilmiyorum; bu büyük bir şehir. Harkiv’in nüfusu bir milyon insandan daha fazla. Bu sadece bir işgal olmayacak; büyük çaplı bir savaşın başlangıcı olacak.