Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, eşi görülmemiş kayıplar yaşadı

Haberler
Ömer Kaya
13 Mart 2022, 09:53
Ömer Kaya
13 Mart 2022, 09:53

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın saldırısıyla ilgili Ukrayna’nın mücadelesindeki son durumu paylaştı. Zelenskıy, Rusya’nın eşi görülmemiş kayıplar yaşadığını ifade ederek, “Savaşın başından beri 31 tabur imha edildi. Rusya, hepimizi yok etmesi halinde Kıyiv’e girebilir” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, dün yapılan basın toplantısında, “Rusya Ukrayna’da eşi görülmemiş kayıplar yaşadı. Bu, Rus ordusuna on yıllardır vurulan en büyük darbedir. Savaşın başından beri, 31 tabur-taktik grubu imha edildi. Rusya, ancak hepimizi yok etmesi halinde Kıyiv’e girebilecek” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rus ordusunun Kıyiv’e girme ihtimaline ilişkin, “Şu anda Rusya mobilize ettiği binlerce askeri ve tankıyla gelirse Kıyiv’e girecekler. Biz bunu anlıyoruz. Eğer bombardıman yaparak bu bölgenin tüm tarihi hafızasını, Kiev Knezliği ve Avrupa tarihini silmek istiyorlarsa Kıyiv’e girecekler.” dedi.

Rusya eğer bu yola girerse, “Ukrayna topraklarında asla bir dost bulamayacak” diyen Zelenskiy, “Amaç buysa buyursunlar gelsinler. Ancak bu durumda düşmanın bu topraklarda kendi başına, bizsiz yaşaması gerekecek, aramızda kesinlikle arkadaş bulamayacaklar” dedi.