Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya Donbas'ta taaruza başladı, Ukrayna'ya ait hiçbir şeyi vermeyeceğiz

Güncel
qha muhabir
19 Nisan 2022, 10:48
qha muhabir
19 Nisan 2022, 10:48

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus ordusunun Ukrayna’nın doğusunda saldırılara başladığını duyurdu. Zelenskıy, Ukrayna’nın savaşmaya devam edeceğini ve bir karış dahi toprak verilmeyeceğini duyurdu. Savaş bittiğinde ülkenin geliştirilmesi için kapsamlı plan hazırlamaya başladıklarını aktardı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 18 Nisan 2022 tarihinde yayımladığı video mesajında, Rus ordusunun Donbas’ta taarruza başladığını, ne kadar Rus askeri sevk edilirse edilsin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin bölgeyi ve toprak bütünlüğünü savunacağını aktardı. Rusya’nın Donbas için saldırıya başladığını belirten Zelenskıy, Rus birliklerinin önemli bir kısmının oraya konuşlandırıldığını söyledi.

ZELENSKIY: UKRAYNA’YA AİT HİÇBİR ŞEYİ VERMEYECEĞİZ

Ukrayna’ya ait olan hiçbir şeyi vermeyeceklerinin altına çizen Zelenskıy, “Ne kadar çok asker gelmiş olursa olsun kendimizi savunmaya, savaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik füze saldırılarını azaltmadığını, ancak bu füze saldırılarının savaşın durumunda değişiklik oluşturamadığını belirten Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rusya’nın füze saldırılarını bir stratejik saçmalık olarak nitelendirdi ve bunun Rusya’nın kendi kendini silahsızlandırmasına yol açacağını öne sürdü.

ZELENSKIY: SAVAŞ BİTTİĞİNDE ÜLKENİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN KAPSAMLI PLAN HAZIRLIYORUZ

Savaş sonrası ülke ekonomisinin yeniden gelişimine ilişkin net bir tutum geliştirileceğini ifade eden Zelenskıy, küçük ve orta ölçekli işletmelere vergiler ve idari koşullar açısından en rahat ve özgür ortam sağlanacağını söyledi.

Zelenskıy, dijitalleşme, güvenlik, savunma potansiyelinin yeni bir seviyeye çıkarılmasının en önemli önceliklerinden olduğununu belirterek, yargı, yolsuzlukla mücadele ve diğer önemli reformların da tamamlanmasının önemine vurgu yaptı. Savaştan sonra bir yıl içinde, beş yıl içinde, on yıl içinde, yirmi yıl içinde Ukrayna’nın nasıl olacağına dair bir vizyon için çalışılması gerektiğinin altına çizen Zelenskıy, “Savaş bittiğinde tam olarak hazır olmamız için ayrıntılı bir şekilde çalışmak gerekiyor. Yıkılanların restorasyonunu, devlet yapılarının modernizasyonunu ve Ukrayna’nın gelişiminin maksimum hızlandırılmasını sağlayan kapsamlı bir plan geliştiriyoruz” şeklinde konuştu.