Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya’dan gelebilecek yüksek tehditlere hazırlanıyoruz

Güncel
Anife Bilal
29 Ocak 2022, 14:31
Anife Bilal
29 Ocak 2022, 14:31

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus saldırısı tehdidini değerlendirirken Ukrayna’nın her türlü saldırı senaryosuna hazırlandığını ifade etti. Rus saldırganlığının sadece Ukrayna’yı tehdit etmediğini vurgulayan Zelenskıy, “Geniş çaplı  bir savaş başlarsa, bu sadece Ukrayna’ya karşı veya sadece bizim topraklarımızda yürütülen bir savaş olmayacak.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün Kıyiv’de yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı arttırmasını yorumlayan Zelenskıy, “Biz her türlü senaryoya hazırlanıyoruz. Birçok senaryomuz var ve bunlar birçok yabancı devletlerin özel servisleri tarafından biliniyor. Bu konuda ortaklarımızdan sır saklamıyoruz. Onlar da bizim hazırladığımızı görüyorlar.” dedi.

“OLASI YÜKSEK TEHDİTLERE HAZIRLANIYORUZ”

Ukrayna’nın olası yüksek tehditlere hazırlandığını ve içinde bulunduğu durumu da anladığını belirten Zelenskıy, “Bana göre 2014’te olduğu gibi olmayacak. O zaman bizim bugünkü gibi bir ordumuz yoktu. İnsanlar biraz farklı düşünüyordu, şimdi ise herkes vatanını korumaya hazır. İnsanlar işgal altındaki topraklarda olan bitenleri görüyor ve böyle bir şey istediklerini biliyorlar.” diye konuştu.

“BİZ ŞİMDİDEN BU SAVAŞIN İÇİNDEYİZ”

Rus saldırganlığının sadece Ukrayna’yı tehdit etmediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı şu ifadeleri kullandı:

“Geniş çaplı bir savaş başlarsa, bu sadece Ukrayna’ya karşı veya sadece bizim topraklarımızda yürütülen bir savaş olmayacak. Hibrit bir savaş olacak; enformasyon savaşı, siber saldırılar. Biz zaten bu savaşın içindeyiz ama kendimizi savunurken yaşamayı ve gelişmeyi öğrendik”