Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, 19 günde iki Çeçenistan savaşında kaybettiğinden daha fazla asker kaybetti

Güncel
Anife Bilal
15 Mart 2022, 09:21
Anife Bilal
15 Mart 2022, 09:21

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rus askerlerine teslim olma çağrısını yaparak Rusya’nın 19 gün içinde Ukrayna’da, iki Çeçenistan savaşında kaybettiği askerden daha fazla kaybı olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Rus ordusunun işlediği savaş suçlarından mutlaka sorumlu tutulacağını vurguladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın 19. gününü değerlendirerek, “Direnişimizin 19. günü sona erdi. Tarihi savaş. Bizi zafere, Ukrayna’yı barışa yaklaştıran bir zor gün daha.” dedi.

“TEÇHİZATI BIRAKIP KAÇIYORLAR”

Rus ordusunun Ukrayna’da böyle bir direniş beklemediğini belirten Zelenskıy, “Propagandacıların onlarca yıl bizim hakkında söylediği yalanlara inandılar. Hala kendilerine gelemiyorlar. Ama savaşla hiçbir şey elde edemeyeceklerini anlamaya başladılar. Bunu askerleri, subayları da anlıyorlar. Teçhizatı bırakıp kaçıyorlar. Ganimetleri alıyoruz ve onları Ukrayna’yı korumak için kullanıyoruz. Bugün, Rus birlikleri aslında ordumuzun ekipman tedarikçilerinden biridir. Bunu en korkunç kabusta bile hayal edemezdiler.” diye belirtti.

RUS ASKERLERE TESLİM OLMA ÇAĞRISI

Rus askerlerine teslim olma çağrısı yapan Zelenskıy, “Yaşamak istediğinizi biliyoruz. Birbirinizle, yakınlarınızla yaptığınız konuşmaları biliyoruz, her şeyi duyuyoruz. Bu yüzden size bir seçim teklif ediyorum. Ukrayna halkı adına size yaşama şansı veriyorum. Bize teslim olursanız, size karşı onurlu davranacağız. Ordunuzdan görmediğiniz muameleyi göreceksiniz. Seçim sizin.” diye kaydetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Rusya, 19 günde iki Çeçenistan savaşında kaybettiğinden daha fazla asker kaybetti

RUS ORDUSUNUN KAYIPLARI ARTIYOR

Rus ordusunun verdiği kayıplarının devamlı arttığına dikkat çeken Zelenskıy, “Yakında düşürülen Rus helikopterlerin sayısı yüzü geçecek. Halihazırda 80 savaş uçağını kaybettiler, yüzlerce tank, binlerce farklı teçhizat. Rus ordusu 19 günde, Çeçenistan’da 2 kanlı ve yıllarca süren savaşta kaybettiğinden daha fazla asker kaybetti” dedi.

“GERÇEĞİ AKTARMAYA DEVAM EDEN RUSLARA MİNNETTARIM”

Rusya’da savaşa karşı çıkan insanlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı, “Gerçeği aktarmaya çalışmaktan vazgeçmeyen Ruslara minnettarım. Dezenformasyonla mücadele edip, gerçekleri dostlarına, akrabalarına ve yakınlarına söyleyenlere. Ve bireysel olarak, Birinci Kanal’ın (Rus propaganda devlet televizyonu) stüdyosuna savaş karşı bir posterle giren kıza. Protesto etmekten korkmayanlara. Ülkeniz tamamen tüm dünyaya kapatılıp çok büyük bir Kuzey Kore’ye dönüşmediği sürece savaşmalısınız. Umudunuzu kaybetmemelisiniz.” ifadelerini kullandı.

“RUSYA İŞLEDİĞİ SAVAŞ SUÇLARI İÇİN CEZALANDIRILACAK”

İşgalcilerin sivil halka karşı işlediği tüm suçların uluslararası ortaklara bildirildiğini belirten Zelenskıy, “Rus ordusu işlediği tüm savaş suçlarından mutlaka sorumlu tutulacaktır. Ukrayna kentlerinde kasıtlı olarak oluşturulan insani felaketler için cezalandırılacaklar. Tüm dünya Mariupol, Harkiv, Çernigov, Sumı, Ohtırka, Gostomel, İrpin’de, tüm kentlerimizde yaşananları görüyor.” diye vurguladı.