Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ronald Reagan Özgürlük Madalyası 'na lazyık görüldü

Güncel
Manas
08 Mart 2022, 09:15
Manas
08 Mart 2022, 09:15

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ronald Reagan Özgürlük Madalyası’na layık görüldü. Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi Oksana Markarova, Ronald Reagan Başkanlık Vakfı Başkanı Frederic Ryan tarafından takdim edilen Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy için Ronald Reagan Özgürlük Madalyası’nı teslim aldı. Frederick Ryan, böyle yüksek bir ödülün Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’e layık görülmesinden dolayı tebriklerini iletti. Ryan, Zelenskıy’ın milletinin hakkını savunan ve istikbalini düşünen ve tüm dünyaya özgürlük ve demokrasi değerleri için savaşmaya ilham veren bir lider olarak mücadele ettiğini dile getirdi.

Ukrayna’nın Washington Büyükelçisi Oksana Markarova, 7 Mart 2022 tarihinde, Ronald Reagan Başkanlık Vakfı Başkanı Frederic Ryan tarafından takdim edilen Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy için Ronald Reagan Özgürlük Madalyasını teslim aldı. Frederic Ryan, 40. ABD Başkanı olarak görev yapan Ronald Reagan ile ilgili, Eski Sovyetler Birliği’ndeki köleleştirilmiş halkları için özgürlük ve demokrasinin yolunu açan Başkan Ronald Reagan’ın özgürlük yolunda mücadele ettiğini dile getirdi.

Президент України Володимир Зеленський отримав медаль Свободи Рональда Рейгана

FREDERİC RYAN: PUTİN, ORTA AVRUPA’DA VAHŞİCE SAVAŞ BAŞLATARAK ESKİ SOVYET HÜKUMETİNİ İNŞA ETMEYE ÇALIŞIYOR

Ronald Reagan Vakfı Başkanı Frederic Ryan, işgalci Rus birliklerinin Ukrayna’ya saldırması ile ilgili, “Bugün Kremlin rejimi yani Putin, Orta Avrupa’da vahşi ve kanlı bir savaş başlatarak Sovyet imparatorluğunun enkazını yeniden inşa etmeye çalışıyor. Otuz yıldan fazla bir süre önce olduğu gibi, eski Sovyet rejimin tekrar inşa edilmesi bir rüyadır. Bugün, Ukraynalılar, bir bütün olarak mücadeleleriyle, cesaret ve irade göstererek saldırganı şiddetle püskürtüyorlar.” dedi.

Başkanlık Özgürlük Madalyası - Vikipedi

Özgürlük Madalyası Sertifikası

Ronald Reagan Özgürlük Madalyası, 1992 yılında Başkan Ronald Reagan Vakfı tarafından kuruldu. “Dünyada özgürlüğün gelişmesine önemli ve kalıcı bir katkı sağlamak” için dünyanın önde gelen isimlerine verilir. Lech Walesa, Mihail Gorbaçov, Colin Pavel, Margaret Thatcher, George W. Bush, Yitzhak Rabin ve Nathan Scharansky dahil olmak üzere sadece 10 kişi ödülü kazandı. Başkan Ronald Reagan Vakfı, Amerika Birleşik Devletleri’nin 40. Başkanının yaşamı boyunca kurulmuş özel bir vakıftır. Misyonu, Başkan Reagan tarafından benimsenen, bireysel özgürlüklerin korunması, ekonomik fırsatların sağlanması ve dünyada Amerika Birleşik Devletleri’nin demokrasi ve bilgisinin teşviki gibi değerleri ve ilkeleri korumak için çalışmaktır. Vakıf, California ve Washington’daki Başkanlık Kütüphanesini yönetiyor.