Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, resmi ziyaretle Moldova'da

Haberler
Anife Bilal
27 Ağustos 2021, 16:28
Anife Bilal
27 Ağustos 2021, 16:28

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, resmi ziyaretle Moldova’da bulunuyor. Zelenskıy, Romanya ve Polonya Cumhurbaşkanları ile birlikte Moldova Bağımsızlık Günü dolayısıyla düzenlenecek kutlama etkinliklerine katılacak.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Moldova bağımsızlığının 30. yılı dolayısıyla düzenlenecek resmi etkinliklere katılmak üzere başkent Kişinev’e gitti. Sis nedeniyle Zelenskıy’ın uçağı Kişinev Havalimanı’na zamanında inemedi. Ancak gecikmeli olsa bile Zelenskıy, kutlama etkinliklerine ve askeri geçit törenine katıldı.

Moldova’nın 30. Bağımsızlık Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda Zelenskıy, “Ukrayna, uluslararası kabul görmüş sınırları içinde Moldova’nın toprak bütünlüğünü her zaman destekleyecektir. Dost Moldova halkına barış, uyum ve refah diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının ziyaret çerçevesinde Moldova Cumhurbaşkanı ile ikili görüşme yapması ve dört cumhurbaşkanının (Moldova, Romanya, Polonya, Ukrayna) yapacağı çoklu görüşmeye katılması bekleniyor.