Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Onlar akıllarını kaybediyorsa biz de korkumuzu kaybedecek ve vatanımızı savunacağız

Güncel
qha muhabir
07 Mart 2022, 16:59
qha muhabir
07 Mart 2022, 16:59

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rus güçlerinin saldırılarına ilişkin, sivillerin yaşadığı bölgelere füze atıldığını aktardı. Zelenskıy, Rusya’nın planlarını uygulamaya devam etmesi halinde yeni yaptırımların yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya’nın topyekun saldırı girişiminde bulunduğu Ukrayna’daki son duruma dair yeni bir açıklama yaptı. Barış için her şeyin yapılması gerektiğine vurgu yapan Ukrayna lideri Zelenskıy, “Onlar akıllarını kaybediyorsa, biz de korkumuzu kaybedeceğiz. Vatanımızı savunacağız” diye konuştu. Rusya’nın insanların yaşadığı yerlere füzeler attığını belirten Zelenskıy, bunu “terör” olarak değerlendirdi.

“YARDIMINIZ İÇİN DAHA NE KADAR İNSANIN ÖLMESİ LAZIM”

Rusya’nın planlarını uygulamaya devam etmesi halinde yeni yaptırımların uygulanması gerekeceğini ifade eden Zelenskıy, dünya kamuoyuna, “Daha ne kadar insanın ölmesi lazım. Siz bu yardımı Ukrayna’ya değil, kendinize yapacaksınız” şeklinde seslendi.

“ZAFERDEN SONRA NELER YAPACAĞIMIZI KONUŞUYORUZ”

Ukrayna hükumetinin, zaferden sonra neler yapacağını konuştuğunu kaydeden Zelenskıy, “Biz iş insanlarımızı desteklemek için her türlü yardım paketini konuşuyoruz. Bu, devlet yardımı olacak. Çünkü ülkemizin geleceği bizim için çok önemli. Hepimiz vatanımıza dönmeliyiz” dedi.

“BAYRAĞIMIZI SAVUNUYORUZ”

Zelenskıy ayrıca, “Biz bayrağımızı savunuyoruz. Mavi ve sarı bayrağımızı savunuyoruz. Biz, bu bayrakla çok zafere vardık. Ama asla bu bayrakla başka bir ülkeye saldırmadık, başka insanları öldürmedik. Bizim bayrağımızda, kan yoktur ve asla siyah bir iz olmayacak” diye konuştu.