Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Olası tüm tehditleri biliyoruz ve cevap olarak atacağımız adımları anlıyoruz

Güvenlik
Anife Bilal
20 Ocak 2022, 11:06
Anife Bilal
20 Ocak 2022, 11:06

Rusya Federasyonu bölgedeki gerginliği artırırken Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ulusa sesleniş konuşması yaparak, “panik yapmama” çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna yönetiminin Rus saldırganlığından kaynaklanan tüm olası tehditlerin farkında olduğunu vurgulayarak, “Diplomasi yoluyla çözüm bulmak, barışı sağlamak için her şeyi yapıyoruz” ifadesini kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, artan Rus saldırganlığı nedeniyle dün ulusa sesleniş konuşması yaptı. Ukrayna yönetiminin olası Rus saldırganlığı tehditlerine hazır olduğunu vurgulayan Zelenskıy, halkı panik yapmaması konusunda uyardı.

“UKRAYNA HER ZAMAN SAVAŞA HAZIR OLMALI”

Zelenskıy yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Ukrayna savaş istemiyor, ama Ukrayna ona her zaman hazır olmalıdır. Korkmuyoruz, çünkü kendi topraklarımızı savunuyoruz. Pes etmeyeceğiz, çünkü kaçacak yerimiz yok. Bu yeni bir haber değil. Ukrayna savunma yeteneklerini güçlendiriyor. Güçlü, cesur, her şeye hazır bir orduya sahibiz. Bu da yeni bir haber değil. Her sabahım Donbas’taki ve sınırlarımızın yakınındaki gerçek durum raporuyla başlar. Tüm olası tehditleri ve karşı koymak için atmamız gereken tüm olası adımları biliyoruz.” 

“ULUSLARARASI KOALİSYONUN DESTEĞİ HER ZAMANKİNDEN DAHA YÜKSEK”

Ukrayna’nın her şeyden önce kendi güçlerine güvendiğini vurgulayan Zelenskıy, “Desteğimiz olmadığı için değil, onurlu ve gururlu olduğumuz için. Ve özellikle bu yüzden ortaklarımız var. Onların ve uluslararası koalisyonun verdiği desteğin seviyesi her zamankinden daha yüksek… Her şeye hazırız fakat buna ihtiyacımız olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Diplomasi yoluyla çözüm bulmak, barışı sağlamak için her şeyi yapıyoruz.” dedi.

“SAKİNLİĞİNİZİ KORUYUN”

Vatandaşları panik yapmamaya davet eden Cumhurbaşkanı, “Sakinliğinizi koruyun, ordunuza, ülkenize güvenin. Kendi kendinizi gaza getirmeyin, her şeye sakinlikle tepki verin.” ifadelerini kullandı.