Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Kırım'la ilgili son durum hakkında bilgi aldı

Haberler
Elvina Khalilova
14 Şubat 2020, 02:22
Elvina Khalilova
14 Şubat 2020, 02:22

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç ile yardımcıları Tamila Taşeva ve Darya Sviridova ile bir araya geldi. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Zelenskiy, işgal edilen Kırım’daki son durum hakkında bilgi aldı.

Zelenskiy, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme sırasında Ukrayna’nın Herson bölgesinde Kırım’dan gelen iç sığınmacılar için bir yerleşim yeri oluşturulmasının konuşulduğunu hatırlatarak, bu faaliyetle beraber 500 Kırım Tatar ailesinin yapılması planlanan evlere yerleştirileceğini ifade etti.

“BURADA KÜÇÜK BİR ŞEHİR KURMAK İSTİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklama yapan Zelenskiy şu ifadeleri kullandı: 

Burada küçük bir şehir kurmak istiyoruz. Bu sene, projeye başlamayı planlıyoruz. Kırım Daimi Temsilciliği bunu koordine edecek”

Öte yandan, Zelenskiy, Kırım idari sınırındaki Çongar kontrol noktasında yolcular için özel bir merkez oluşturulacağını ve yeni yolların inşa edileceğini bildirdi. Ayrıca Zelenskiy, işgal edilen topraklardan gelen çocukların, Ukrayna’da eğitim alma olanaklarının da kolaylaştırılacağı müjdesini verdi. Konuya ilişkin, yetenekli Kırım Tatar gençlerinin yararlanacağı özel fonların oluşturulması ve bu fonların, gençlerin eğitimleri için harcanması da planlar arasında.

UKRAYNA’NIN İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA YAŞAYAN KIRIM TATARLARINA OLAN DESTEĞİ

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, 12 Şubat 2020 tarihinde Kırım idari sınırındaki Çongar kontrol noktasında, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesinin toplantılarına ve faaliyetlerine katılmıştı. Korineviç’in görüşme kapsamında, Cumhurbaşkanı Zelenskiy’den, siyasi tutsakların durumlarına ilişkin tasarının sonuçlandırılmasını istediği öğrenildi. Kırım Daimi Temsilcisi Korineviç’in Ukrayna Cumhurbaşkanı’na, Kırım Tatar halkına destek olunmasının Ukrayna için hayati önemde olduğunu söylediği belirtildi.