Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Kanada Parlamentosunda ayakta alkışlandı

Güncel
Manas
16 Mart 2022, 09:58
Manas
16 Mart 2022, 09:58

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kanada Parlamentosu’na video konferans yöntemiyle bağlandı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, işgalci Rus birliklerinin 97 Ukraynalı çocuğu öldürdüğünü ve hava sahasının mutlaka kapatılması gerektiğini ve Kanada ile diğer ülkelerin desteğini beklediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Lütfen bunu anlayın, biz sadece adalet istiyoruz. Yaptırımlar savaşın sonunu getirmedi” ifadelerini kullandı. Ukrayna liderinin konuşması, Kanadalı milletvekilleri tarafından ayakta alkışlandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 15 Mart 2022 tarihinde Kanada Parlamentosu’na video konferans yöntemiyle bağlanarak Ukrayna’da yaşanan olayları değerlendirdi. Zelenskıy konuşmasını, dev bir ekranla yansıtılan çevrim içi bağlandığı oturumda gerçekleştirdi. Ukrayna lideri Zelenskıy yaptığı konuşmasında, “Sizin desteğiniz hayatları kurtaracaktır. Kanada şu ana kadar çabalara öncülük etti. Diğer ülkelerin de benzeri yapacağını umuyoruz. Desteğinizi istiyoruz. Bütün Ukrayna ya da gerçeğin dostlarından isteğimiz bu. Bizim için hava sahasının kapanması önemli. Umarım bunları anlayabilirsiniz, çabalarınızı ve yaptırımlarınızı arttırabilirsiniz. Rusya’nın savaşına giden her doları bloke edebilirsiniz. Ukrayna’ya yapılan bu saldırı, Ukrayna halkını ortadan kaldırmaya dönük, tek amaçları bu. Bizim Ukraynalılar olarak yaptığımız her şeyi, geleceğimizi, ulusumuzu yok etmek amacıyla yapılan saldırı. O yüzden sizden ricam çalışmalarınızı durdurmamanız ve barışın tekrar getirilmesi için çabalarınızı arttırmanız. Savaş karşıtı koalisyona dahil olmanızı ve birlikte başaracağımızı umuyorum. Bu tarihi an, pratik desteğinize ihtiyacımız var. Sizin de attığınız somut adımlarla Ukrayna tarihinin bir parçası olabilirsiniz. Hatırlayın; biz yaşamak istiyoruz, barış istiyoruz. Kanada Parlamentosu’ndaki herkese ve bütün Kanada vatandaşlarına teşekkür ederim.” dedi.

Kanada, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı askeri saldırganlığını kınadı

YAŞAMAK HAKKIMIZ VE İŞGALCİLERİ YENECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya hitaben şu şekilde konuştu:

“Sevgili Justin, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere, her gün kayıpların sayısıyla ilgili muhtıralar aldığınızı hayal edebiliyor musunuz? Birinin Montreal’de veya diğer Kanada şehirlerinde Kanada bayraklarını indirdiğini hayal edebiliyor musunuz? Seninle arkadaşız Justin. Ama aynı zamanda anlamanızı ve her gün hissettiklerimizi hissetmenizi istiyorum. Yaşamak hakkımızdır ve işgalcilere karşı muzaffer olmak istiyoruz.”

ADALET İSTİYORUZ

Kanada hükûmetinin çabalarına karşı teşekkürünü ileterek, “Ancak Rus uçaklarını ve füzelerini durdurmak için daha fazla yardıma ihtiyacımız var. Ukraynalılar için her gece korkunç bir gecedir. Pek bir şey istemiyoruz. Adalet istiyoruz, gerçek destek istiyoruz.” dedi.

NATO AÇIKLAMASI

Havadan saldırıların önlenmesi için Ukrayna hava sahasının NATO tarafından kapatılması gerektiğini savunan Zelenskıy, “İşgalci Rus ordusunun ülkemize doğru attığı 800 füzenin her biri, NATO hakkında uzun zamandır sorulan NATO’nun kapıları açık mı sorusunun cevabıdır. Bu kapılar açık olsaydı, Ukrayna’nın, İttifakı Ukrayna gökyüzünün kapatılması gerektiğine ikna etmesi 20 gün sürmezdi.” dedi.