Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: İşgalcilerin Odesa'ya saldırısı kasıtlı ve amaçlı bir Rus terörüdür

Güncel
Manas
02 Temmuz 2022, 15:04
Manas
02 Temmuz 2022, 15:04

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rus birlikleri tarafından Odesa’ya yapılan saldırı ile ilgili açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, saldırı ile ilgili, “Bu kasıtlı ve amaçlı bir Rus terörüdür.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 1 Temmuz 2022 tarihinde akşam ulusa sesleniş videosunda, işgalci Rusya’nın Odesa’ya fırlattığı füze hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, işgalci Rus birliklerinin saldırı teşebbüsünün kasıtlı olarak yapıldığını ve düşmanın sivilleri hedef aldığını belirtti. Yaklaşık 160 sivilin yaşadığı sıradan bir konut binasına üç roket atıldığını vurguladı.

“ODESA’YA YAPILAN SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 21’E ULAŞTI”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Bu kasıtlı, amaçlı bir Rus terörüdür, kazara füze saldırısı değil. Aynı aileden 4 kişi öldü… Ölen Dmıtro isimli 12 yaşındaki çocuk. Şu anda saldırı sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e ulaştı ve 40’a yakın vatandaşımız ağır yaralandı. Ne yazık ki, her inceleme sonrası ölü sayısı artıyor.” diye konuştu.

Ayrıca Zelenskıy, işgalcilerin yaklaşık 160 sivilin yaşadığı sıradan bir konut binasına üç roket atıldığına dikkat çekerek, “İşgalci Rus birlikleri, kimsenin silah, askeri teçhizat veya mühimmat saklamadığı dokuz katlı bir bina olan sıradan bir konut binasına üç roketle vurdu. 160 kişilik basit bir evdi. Sıradan insanlar, siviller yaşıyordu.” ifadesini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.