Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: İnternet bizim için Rusya’ya karşı bir silahtır

Güncel
qha muhabir
22 Haziran 2022, 22:28
qha muhabir
22 Haziran 2022, 22:28

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, çevrimiçi konferans ile hitap ettiği Kanada’daki üniversite öğrencilerine, Ukrayna’ya destek olmaları için interneti bir araç olarak kullanabileceklerini söyledi. İnternetin bir tür silah olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Bizim için internet bir tür silah. Çünkü neler olduğunu bu sayede gösterebiliyoruz. Bilgi, bazen bazı silah türlerinden daha büyük bir darbe vurabilir” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), çevrimiçi konferansla Kanada genelindeki 11 farklı üniversitenin öğrencilerine seslendi. Ülkeler arasındaki mesafenin sosyal medya ile ortadan kalkacağını belirten Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Bizim için internet bir tür silah. Çünkü neler olduğunu bu sayede gösterebiliyoruz. Bilgi, bazen bazı silah türlerinden daha büyük bir darbe vurabilir” değerlendirmesini yaptı.  

Volodımır Zelenskıy, bilginin internet ve sosyal medya sayesinde Ukrayna için güçlü bir silah olduğunun kanıtladığını aktardı. Rusya’nın saldırılarıyla mücadele eden Ukrayna’nın demokrasiye bağlılığını sürdürdüğünü kaydeden Zelenskıy, “Özgür ve demokratik bir gelecek için her şeye rağmen galip geleceğiz” dedi.

VOLODIMIR ZELENSKIY: KALICI YAPTIRIM BASKISINA İHTİYACIMIZ VAR

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, uluslararası toplumu, mücadeleye devam etme çağrısı yaptı. Zelenskıy, “Silahlara, finansal ve insani desteğe ihtiyacımız var. 7/24 kalıcı yaptırım baskısına ihtiyacımız var. Bunu ne kadar tekrar edersem edeyim, savaş devam ederken asla çok fazla söylemiş olmayacağım” ifadelerine yer verdi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor.