Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev telefon görüşmesi yaptı

Ekonomi
Manas
23 Temmuz 2022, 16:03
Manas
23 Temmuz 2022, 16:03

Ukrayna ile Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30’uncu yıl dönümü münasebetiyle, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, 23 Temmuz 2022’de telefonda görüştü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın inisiyatifi ile yapılan görüşmede, cumhurbaşkanları Kasım Cömert Tokayev ve Volodımır Zelenskıy, iki ülke arasında 23 Temmuz’da kutlanan diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30’uncu yıldönümü vesilesiyle karşılıklı tebrikte bulundular.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bu dönemde ekonomik ve insani alanlarda Kazakistan ile Ukrayna arasında ikili işbirliğinin geliştirilmesinde önemli olumlu sonuçların elde edildiğini kaydetti.

Ayrıca Kazakistan Cumhurbaşkanı, Ukrayna tahıl ihracatı konusunda BM’nin (Birleşmiş Milletler) yardımıyla Türkiye’de varılan üçlü anlaşmayı olumlu değerlendirdiğini de ifade etti. Tokayev aynı zamanda, Kazakistan’ın Ukrayna’daki durumun diplomatik çözümüne ilişkin ilkeli tutumunu da bir kere daha teyit etti.