Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Güneyi kimseye vermeyeceğiz ve bize ait her şeyi geri alacağız

Güncel
Manas
19 Haziran 2022, 10:44
Manas
19 Haziran 2022, 10:44

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün sabah saatlerinde Ukrayna’nın güneyine yaptığı gezinin ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Güneyi kimseye vermeyeceğiz, bizim olan her şeyi geri alacağız. Denizlerde de Ukrayna’nın haklarını savunacağız” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün Ukrayna’nın güneyine yaptığı gezinin ardından bu sabah erken saatlerinde Telegram üzerinden Ukrayna’nın güney bölgelerindeki son durum hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ziyaret kapsamında Ukrayna ordusu ve Ukrayna Ulusal Muhafızları, doktorlar ve diğer polis mensuplarıyla bir dizi temasta bulunduğunu ifade etti.

Зеленский: юг мы никому не отдадим, все свое – вернем, и море будет  украинским • Портал АНТИКОР

“GÜNEYİ KİMSEYE VERMEYECEĞİZ”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Güneyden dönüyorum, Mıkolayıv ve Odesa bölgesini ziyaret ettim. Ordumuz, polis, Ulusal Muhafızlar, savunma güçleri ile bir dizi temasta bulundum. Moralleri yüksek, hepsinin zaferimizden hiç şüphesi yok. Güneyi kimseye vermeyeceğiz, bize ait her şeyi geri alacağız ve denizlerde de Ukrayna’nın haklarını savunacağız” diye konuştu. Ayrıca Zelenskıy, Ukrayna savunucularına ödül verdiğini söyledi. Özellikle, Ukrayna Kahramanı 59. motorlu piyade tugayının komutanı Albay Vadim Suharevskiy’e “Altın Yıldız” taktığını dile getirdi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor.

Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.