Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, G7 ülkelerinin büyükelçileriyle Donbas cephesini ziyaret etti

Haberler
E. K.
12 Şubat 2021, 15:18
E. K.
12 Şubat 2021, 15:18

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, ABD, Kanada ve İsveç büyükelçileriyle beraber Donbas cephesinde incelemelerde bulundu. Zelenskıy, Ukrayna’nın dostu olan ülkelerin büyükelçilerinin, cephede neler olup bittiğini ve savaşın neden olduğu sonuçları kendi gözleriyle görmelerinin önemli olduğunu kaydetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy; Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, ABD, Kanada ve İsveç büyükelçileriyle beraber, 11 Şubat 2021 günü Donbas’ta Birleşik Güçler Operasyonu’nun yürütüldüğü bölgedeki Ukrayna birliklerini ziyaret etti ve askerlerle görüştü.

Cumhurbaşkanlığı yapılan açıklamaya göre Volodımır Zelenskıy, “Dost ve partner ülkelerin büyükelçilerinin Donbas’ta neler olup bittiğini ve savaşın sonuçlarını kendi gözleriyle görmesi çok önemli.” dedi. Zelenskıy, Batılı diplomatların, Ukrayna’nın ateşkesi tesis etme taahhütlerine uyduğuna ilişkin doğru bilgileri ilk ağızdan duyması ve Rusya’nın ateşkese uymadığını görmesi gerektiğini kaydetti.

RUS YANLISI AYRILIKÇILAR ATEŞKESİ İHLAL EDİYOR

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Temmuz 2020’de alınan kapsamlı ateşkesin 200. gününde olduklarını belirterek, son dönemde Rusya yanlısı ayrılıkçıların saldırılarının artmış olmasına rağmen kapsamlı ateşkesin pek çok askerin hayatını kurtardığına dikkati çekti.

Zelenskıy, 2018’de 121 Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini ve 799 askerin yaralandığını, 2019’da 100 askerin hayatını kaybettiğini ve 507 askerin yaralandığını, 2020’de ise 50 Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini ve338 askerin de yaralandığını belirtti.