Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, G7 liderlerinden silah desteği talep etti

Güncel
qha muhabir
27 Haziran 2022, 16:55
qha muhabir
27 Haziran 2022, 16:55

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Almanya Elmau Sarayı’nda düzenlenen G7 Liderler Zirvesi’ne çevrimiçi bağlanarak, Ukrayna’nın yeniden inşası, silah desteği ve tahıl ihracatı için çağrıda bulundu. Zirvenin 6. oturumunda ise BM Genel Sekreteri Antonio Gutterres çevrimiçi bağlanarak “küresel gıda güvenliği” üzerinde konuşacak.  

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) Almanya’nın ev sahipliğinde Bavyera eyaletindeki Elamu Sarayı’nda yapılan G7 Liderler Zirvesi’ne video konferansla katıldı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, hava savunma sistemleriyle birlikte silah tedariğini G7 ülkelerinden talep etti.

Zelenskıy, G7 ülkelerinin liderlerine, Rusya’ya karşı yaptırımların güçlendirilmesi çağrısını yaptı. Ayrıca Zelenskıy, Kıyiv’in tahıl ürünleri ihraç etmesine yardımcı olmalarını ve Ukrayna’nın yeniden inşası için ekonomik destek istedi.

G7 LİDERLER ZİRVESİNDE “KÜRESEL GIDA GÜVENLİĞİ” KONUŞULACAK

G7 Liderler Zirvesi’nde Ukrayna-Rusya Savaşı’yla birlikte gıda krizi, enerji güvenliği, küresel ekonomi üzerindeki etkileri önemli başlıklar halinde yer alıyor. Zirvenin, 6’ncı oturumunda “küresel gıda güvenliği” başlığıyla Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres video bağlantısıyla katılacak.

Ukrayna’ya yönelik savaş başlatan Rusya dünya ülkelerinden yaptırımlarla yüz yüze geliyor. G7 ülkeleri, Rusya’nın en büyük gelir kaynağı doğal gaz ve petrol ithalatını kısıtlıyor. Rusya’ya yaptırım uygulama sözü veren G7 ülkeleri son olarak Rusya’nın altın ithalatını yasaklayacak.

RUSYA’YA YAPTIRIM UYGULAMA SÖZÜ VEREN G7 ÜLKELERİ HANGİLERİ?

G7 ülkeleri; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), AlmanyaBirleşik KrallıkFransaİtalyaJaponyaKanada ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden oluşuyor. G7 ülkeleri 2014 yılında da Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal etmesini kınamıştı.

URSULA VON DER LEYEN: ZELENSKIY’IN LİDERLİĞİNE VE UKRAYNA HALKININ DİRENCİNE HAYRANIZ

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın liderliğine ve Ukrayna halkının direncine hayranız. G7 olağanüstü bir birlik gösterdi. Ukrayna ile nereye kadar dayanacağımız konusunda anlaştık” ifadelerine yer verdi.