Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, dünya ülkelerine modern hava savunma sistemleri için çağrı yaptı

Güncel
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 21:55
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 21:55

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ülkenin batısındaki Hmelnitskiy bölgesine Rusya’nın füze saldırısı düzenlendiğini ifade ederek dünya ülkelerine Ukrayna’ya modern hava savunma sistemleri sağlamaları için çağrı yaptı.

Rusya’nın 5 Temmuz 2022 akşamı Ukrayna’nın batısındaki Hmelnitskiy bölgesine füze saldırısı yapmasıyla, ülke genelinde hava saldırısı sirenleri çaldı. Gece saatlerinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ülkesine modern ve etkili bir hava savunma sistemi sağlamaları için Batılı müttefiklerine çağrı yaptı. Füze saldırılarına dikkat çeken Zelenskıy, “Rus ordusu hiç ara vermiyor. Tek bir görevi var – insanları öldürmek ve korkutmak. Böylece hava alarmı olmadan geçen günler bile terörün bir parçası gibi hissediliyor. Bu akşam yine Kıyiv ve neredeyse tüm Ukrayna’da hava alarmı duyuldu” dedi.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY’DEN DÜNYA ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Bazı füzelerin Ukrayna hava savunma güçleri tarafından düşürüldüğünü belirten Zelenskıy, “Ukrayna için yeterli miktarda modern füzesavar sistemleri elde etmek için diplomatik faaliyetlerimizi bir gün bile azaltmadık ve azaltmayacağız” şeklinde konuştu. Ayrıca, Zelenskıy, “Devletimizin azami görevi, Ukraynalılar için temel güvenlik, füze saldırılarına karşı temel korumayı sağlamaktır. Ancak bu görevin yerine getirilmesi sadece bize değil, aynı zamanda ortaklarımızın temel ihtiyaçlarımızı anlamalarına da bağlıdır” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan, Hmelnitskiy Bölgesi Askeri Yönetim Başkanı Sergiy Gamaliy (Serhii Hamalii), bölgeye Rus kuvvetleri tarafından dört füze ateşlendiğini, birinin Ukrayna’nın hava savunması tarafından engellendiğini ve kalan üçünün sivil altyapıya isabet ettiğini söyledi. Gamaliy ayrıca füzelerin hedefinin, topluluğa su sağlayan bir su kulesi olduğunu, patlamalar sonucunda bir kişi yaralandığını aktardı.

RUSYA’NIN UKRAYNA’DA BAŞLATTIĞI SAVAŞ DEVAM EDİYOR

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.  Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.