Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Dünya ülkeleri ile iş birliği içinde Ukrayna'yı yeniden inşa edeceğiz

Güncel
qha muhabir
28 Nisan 2022, 03:59
qha muhabir
28 Nisan 2022, 03:59

Ukrayna, Rus işgalciler tarafından tahrip edilen şehirlerin, toplulukların ve altyapı tesislerinin dost ve ortak ülkelerle işbirliği içinde yeniden inşa edilmesi için hazırlıklara başlıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 27 Nisan 2022 tarihinde Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi düzenledi. Zelenskıy, “Dostlarımız ve ortaklarımızla işbirliği içinde, devletimizin savaş sonrası restorasyonu için hazırlıklar yapmalıyız” dedi.

Rus işgalciler tarafından tahrip edilen Ukrayna şehirlerinin ve alt yapı tesislerinin yeniden inşa edileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Kremlin’e de seslenerek, “Ukraynalıların zafer uğruna birleşemeyeceklerini, ülkede bir iç bölünme olmasını umuyorlardı, yanıldılar” mesajın verdi.

UKRAYNA’NIN DİRENİŞİ, KREMLİN’İN YANILDIĞINI GÖSTERDİ

Toplantıda konuşan Zelenskıy, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye karar verirken, Ukraynalıların zafer uğruna birleşemeyeceklerini, ülkede bir iç bölünme olmasını umduğunu kaydetti. Ancak Ukrayna’nın iki aylık direnişi, Kremlin’in yanıldığını gösterdi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Her gün, tüm ülke Rus işgalcilerine karşı savaşırken, merkezi ve yerel hükümet yetkilileri olarak, dostlarımız ve ortaklarımızla işbirliği içinde, devletimizin savaş sonrası restorasyonu için hazırlıklar yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

SAVAŞTAN KAYNAKLANAN KAYIPLAR 600 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Ön tahminlere göre Ukrayna’nın Rusya ile savaştan kaynaklanan kayıpları şu ana kadar 600 milyar dolara ulaştığını belirten Zelenskıy, “32 milyon metrekareden fazla yaşam alanı, 1.500’den fazla eğitim tesisi ve 350’den fazla sağlık tesisi yıkıldı veya hasar gördü. Ekonomik varlıklar büyük kayıplara uğradı – yüzlerce işletme yok edildi. Yaklaşık 2.500 kilometre yol ve yaklaşık 300 köprü yıkıldı veya hasar gördü” dedi.

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta 2’nci ayı geride bıraktı. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. İşgalci Rusya, Ukrayna’da 24 Şubat’tan 24 Nisan’a kadar 22 bin asker ve 190’a yakın savaş uçağı kaybetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal girişimi başlattı. Rus ordusu yaklaşık 2 aydır Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

BİRÇOK ÜLKE UKRAYNA’NIN YENİDEN İMARINA KATILMAK İÇİN SÖZ VERDİ

Zelenskıy’e göre 11,5 milyondan fazla Ukraynalı savaş nedeniyle evlerini terk etti ve bunların yaklaşık 5 milyonu yurt dışına gitti. Ancak bunların yüzde 95’i zaten geri dönmek istiyor. Bu nedenle, rahat bir Avrupa Ukrayna’sını yeniden inşa etmek için acil bir plan geliştirmeye ihtiyaç var.

Ukrayna Cumhurbaşkanı bugün Birleşik Krallık, Danimarka, Japonya, İtalya ve diğer bazı ülkelerden Ukrayna’nın savaştan etkilenen bölgelerinin restorasyonuna katılmak için söz aldığını ifade etti.