Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy'den Kırım Tatarlarına hitaben Kurban Bayramı tebriği

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
09 Temmuz 2022, 10:36
Mehmet Berk Yaltırık
09 Temmuz 2022, 10:36

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 8 Temmuz 2022’de gece saatlerinde yayımladığı mesajında, Ukrayna ve dünyada yaşayan tüm Müslümanların Kurban Bayramı’nı kutladı. Zelenskıy, “Özellikle Kırım Tatar halkı bunu bekliyor ve inanıyorum ki özgür bir Kırım’da birbirimizi ağırlayacağımız bir yıl gelecek.” diye kaydetti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 8 Temmuz 2022’de gece saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Sayfasında bayram tebriği mesajı yayımladı. Video ve yazılı olarak paylaştığı “Officials on the ground must do more than possible to guarantee people a normal standard of living in wartime conditions” (Sahadaki yetkililer, savaş koşullarında insanlara normal bir yaşam standardı sağlamak için mümkün olandan fazlasını yapmalıdır) mesajında Zelenskıy, Kırım Tatarları nezdinde Ukrayna ve dünyadaki tüm Müslümanların Kurban Bayramı’nı kutladı. Mesajın sonunda Kırım Tatarca, “Kurban Bayramınız hayırlı ve mübarek olsun” ifadesi de yer aldı.

Zelenskıy mesajında, “Ve yarın, 9 Temmuz’da ve aslında bugün gün batımından sonra Müslüman cemaati Kurban Bayramı’nı kutlamaya başlıyor. Bu, fedakarlığı öğreten ve insanları iyi işler yapmaya yönlendiren özel bir bayramdır. Şimdi Ukrayna’nın ve dünyanın tüm Müslümanlarını tebrik ediyor ve barışın yeniden kurulmasını ve her türlü kötülüğün her zaman daha çok kaybetmesini diliyorum. Özellikle Kırım Tatar halkı bunu bekliyor ve inanıyorum ki özgür bir Kırım’da birbirimizi ağırlayacağımız bir yıl gelecek. Kurban Bayramınız Hayırlı ve mübarek olsun! Kutlu bayram için tebrikler – Kurban Bayramı!” diye kaydetti.