Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Buça ve İrpin kentlerini ziyaret etti

Güncel
Anife Bilal
04 Nisan 2022, 17:43
Anife Bilal
04 Nisan 2022, 17:43

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, işgalci Rus ordusunun katliam gerçekleştirdiği Buça ve İrpin kentlerini ziyaret etti. Zelenskıy, “Burada yaşananlar bir savaş suçudur ve bir soykırım olarak tanınacağından eminim” ifadeleri kullandı.

İşgalci Rus ordusu, Kıyiv bölgesindeki Buça ve İrpin kentlerinden çekilirken katliam gerçekleştirdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün Buça ve İrpin kentlerini ziyaret etti. Gazetecilere konuşan Zelenskıy, “Hayvanları insanlardan ayırmıyorlar. Onlar insanlara hayvanlardan da beter davranıyor. Bu yaşananlar savaş suçu olarak, soykırım olarak tanınacaktır. Binlerce insan öldürüldü. Cesetlerin kolları, elleri, bacakları parçalanmış haldeydi. Bu, soykırımdır. Kadınların, çocukların bedenleri tecavüz belirtisi taşıyor” diye konuştu.

RUS ORDUSU KIYİV BÖLGESİNDE KATLİAM YAPTI

Bilindiği gibi, ​​​​​​​Ukrayna’nın başkenti Kıyiv yakınlarındaki Buça şehrini Rus güçlerinden 1 Nisan’da kurtaran Ukrayna ordusu, binaları yıkılmış, sokakları ceset dolu bir şehirle karşılaşmıştı. Buça’daki cenaze hizmetleri çalışanı bu sabah yaptığı açıklamada yaklaşık 350 cesedi gömdüklerini ve hala gömülecek çok cesedinin bulunduğunu belirtti.