Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, BM İklim Değişikliği Konferansı’nda konuşma yapacak

Haberler
Anife Bilal
01 Kasım 2021, 10:56
Anife Bilal
01 Kasım 2021, 10:56

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 26’ncı Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) katılmak üzere Birleşik Krallık’a çalışma ziyareti düzenledi.

26’ncı BM İklim Değişikliği Konferansı (COP26), İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenleniyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy bugün konferansta konuşma yapacak. Ayrıca konferans çalışmaları çerçevesinde Zelenskıy’ın bir dizi ülke lideriyle bir araya gelmesi de planlanıyor. 

26’INCI BM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI

Bu yıl 26’ıncısı düzenlenen iklim zirvesine ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dahil olmak üzere çok sayıda dünya lideri katılacak. Glasgow’daki COP26 Konferansı’nda küresel sıcaklıkların 1,5 derece ile sınırlandırılarak, 2 santigrat derecenin altında tutulması, 2050’ye kadar sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşılması konuları ele alınacak. Konferansa Türkiye adına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile başka üst düzey yetkililerin de katılması bekleniyor.