Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile görüştü

Güncel
Anife Bilal
19 Ocak 2022, 18:32
Anife Bilal
19 Ocak 2022, 18:32

Rusya’nın Ukrayna’ya saldıracağına yönelik uluslararası kamuoyunun kaygıları artarken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’ya resmi ziyarette bulunuyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile bir araya gelen Blinken, ülkesinin Ukrayna’ya verdiği desteği yineledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra sosyal medya üzerinden açıklama yapan Zelenskıy, ABD’ye, Ukrayna’ya verdiği siyasi ve güvenlik desteği için teşekkür ederek, “Ekonomik ve mali işbirliğini artırılacağımızı umuyorum. Ukrayna olmadan Ukrayna hakkında bir kararın alınmayacağını eminim.” ifadesini kullandı.

ABD’DEN UKRAYNA’YA DESTEK ZİYARETİ

Görüşmeye dair açıklamalarda bulunan Blinken, ülkesinin Ukrayna’ya verdiği desteği yinelediğini kaydederek, “Ukrayna’nın barışçıl bir çözüme olan bağlılığını takdir ediyorum ve Rusya’yı ilerlemenin tek yolu olan diplomasiyi sürdürmeye çağırıyorum.” dedi.

“PUTİN, ÇOK KISA SÜRE İÇİNDE UKRAYNA’YA KARŞI SALDIRGAN ADIMLAR ATABİLİR”

Zelenskıy görüşmesinden önce Kıyiv’deki ABD büyükelçiliğinde diplomatlarla bir araya gelen Blinken, “Bildiğiniz gibi, son birkaç aydır Ukrayna sınırı yakınında gözlemlediğimiz Rus kuvvetlerinde önemli artış nedeniyle Ukrayna’yı yakından izliyoruz…Bu kuvvetleri çok kısa sürede daha da artırma planların yapıldığını ve bunun da Putin’e çok kısa süre içinde Ukrayna’ya karşı daha da saldırgan bir eyleme geçme kabiliyeti sağladığını biliyoruz” diye kaydetti.