Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: 7 gün 24 saat barışı sağlamak için çalışıyoruz

Güncel
Anife Bilal
26 Ocak 2022, 11:44
Anife Bilal
26 Ocak 2022, 11:44

Rusya Federasyonu, bölgedeki gerginliği artırırken Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, iki gün içinde ikinci kere ulusa seslendi. Konuşmasında Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna vatandaşlarını haberleri okurken eleştirel, mantıklı ve olumlu düşünmeye davet etti. Zelenskıy, “Haftada 7 gün, günde 24 saat huzuru, barışı sağlamak için çalışıyoruz.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün bir ulusa sesleniş konuşmasını daha yaptı. Konuşmasında insanların her gün onlarca, yüzlerce haber okuduğunu belirten Cumhurbaşkanı, “Bu haberlerin çoğu samimi değil, bazıları sadece söylenti, bazıları ise tamamen sahte. Bazıları ise, küresel bağlam anlayışı olmadan yanlış anlamalara yol açabilir, sizi endişeli hissettirebilir. Ne okumalı? Neye tepki verilmeli? Kime güvenmeli? Ukrayna’ya inanın.” dedi.

NORMANDİYA FORMATI ÇERÇEVESİNDE SİYASİ DANIŞMANLAR BİR ARAYA GELECEK

26 Ocak’ta Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya’dan siyasi danışmanların Normandiya Formatı çerçevesinde görüşme düzenleyeceğini belirten Zelenskıy, “Ukrayna’da barışı sağlamak amacıyla dört ülke liderini bir an önce bir araya getirmek için çalışıyoruz. Tabii ki gerçeğin farkındayız. Her şey çok karışık. Ama umudumuz var, sakinliğimizi koruyoruz ve 7/24 çalışmaya devam ediyoruz. Bu yüzden bir sonuç elde edeceğiz. Barışı sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

TAHLİYE EDİLEN DİPLOMATLAR: “DİPLOMATİK OYUNUN İNCELİKLERİ”

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin ve diğer birçok ülkenin çalışanlarını Ukrayna’da bıraktığını vurgulayan Zelenskıy, “Bazı ülkelerin diplomatların bir kısmını ülkeden tahliye etmesi; saldırının kaçınılmaz olduğu anlamına gelmiyor. Bu sadece karmaşık bir diplomatik oyunun incelikleri.” dedi.

Cumhurbaşkanı ayrıca sağlık sisteminde ve enerji sektöründe her şeyin kontrol altında olduğuna dair güvence verdi.

Halkı sağlıklı, eleştirel, mantıklı ve pozitif düşünmeye çağıran Zelenskıy, “Gün içinde okuduğunuz, duyduğunuz ve gördüğünüz haberleri değerlendirirken şunları bilin: haftada 7 gün, günde 24 saat huzur, barışı sağlamak ve sizi sağlıklı tutmak için çalışıyoruz.” diye belirtti.