Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy: Rus ordusu Vinnıtsa bölgesine 8 füze attı

Güncel
Anife Bilal
06 Mart 2022, 18:30
Anife Bilal
06 Mart 2022, 18:30

Rus ordusu, Vinnıtsa bölgesine en az 8 füze attı. Rus ordusunun saldırısı sonucu Vinnıtsa kenti yakınlarında bulunan Gavrışovka köyünde bulunan havalimanı zarar gördü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Vinnıtsa bölgesine füze attığını duyurdu.

“UKRAYNA ÜZERİNDEKİ HAVA SAHASINI YASAK BÖLGE İLAN EDİN! GÖREVİNİZ BİZİ KORUMAKTIR!”

Rusya’nın bölgeye sekiz füze attığını belirten Zelenskıy, “Bizim altyapımızı yok etmeye devam ediyorlar. Her gün tekrar ediyoruz: Ukrayna üzerindeki hava sahasını yasak bölge ilan edin, Rus füzeleri, Rus savaş uçakları, tüm teröristler için yasaklayın! İnsani hava sahasını oluşturun! Füzesiz, hava bombasız bir hava sahası! Biz insanız, sizin göreviniz insanları korumak! Bunu yapabilirsiniz! Bunu yapmazsanız veya en azından kendi kendimizi korumamız için bize uçak sağlamazsanız sadece tek bir sonuca varabiliriz. Siz bizim yavaş yavaş katledilmemizi istiyorsunuz.” diye konuştu.

Rus füze saldırısına uğrayan Gavrışovka havalimanı büyük zarar gördü. Saldırı sonucu bir kişi hayatını kaybederken, havalimanı enkazından 3 kişi kurtarıldı.