Ukrayna Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyet, Türkiye'ye geliyor

07 Ağustos 2019, 09:11

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, bir dizi resmi ziyaret gerçekleştirmek üzere Türkiye’ye geliyor.

Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini düzenleyecek olan Zelenskiy’in, Ankara’daki programı, bugün saat 14:00 itibariyle Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’i ziyareti ile başlayacak.

UKRAYNA HEYETİNİN, BAŞKENT ANKARA TEMASLARI

Anıtkabir ziyaretinin ardından saat 14:40 itibariyle Kırım Tatar halkının Milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile beraber, Kırım Derneği Genel Merkezinin yeni binasının açılışına katılacak olan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’in, 17:00 itibariyle Beştepe’de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor.

GÖRÜŞMELERDE GÜNDEME GELECEK KONULAR ARASINDA KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLAR DA BULUNUYOR

Erdoğan-Zelenskiy görüşmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, iki ülke arasında iş birliğinin devamlılığı ve Karadeniz’de barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik atılacak ortak adımların gündeme geleceği belirtildi.

Öte yandan, görüşmeye Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu’nun bulunduğu Ukrayna heyeti de katılım gösterecek. Kırımoğlu, kendisinin de refakat edeceği görüşmeyle ilgili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kırım Tatar siyasi tutsaklar konusunu gündeme getireceğini vurgulamıştı.

ZELENSKİY ONURUNA BEŞTEPE’DE AKŞAM YEMEĞİ VERİLECEK

Öte yandan, iki ülke Cumhurbaşkanının görüşmesinin ardından, akşam saat 19:00’da basın açıklaması yapılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından edinilen bilgilere göre, baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile ortak basın toplantısının ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy onuruna Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmi akşam yemeği verileceği öğrenildi.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKİY’İN İLK RESMİ TÜRKİYE ZİYARETİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve beraberindeki heyetin, 7-8 Ağustos 2019 tarihlerinde çeşitli resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geleceği bildirilmişti. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini yapan Zelenskiy’e eşlik edecek olan Ukrayna heyeti içerisinde, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun da bulunacağı belirtilmişti.

Ukrayna heyetinin, Ankara temaslarının ardından, 8 Ağustos 2019 günü İstanbul’a geçmesi planlanıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı, İstanbul temasları çerçevesinde, Ukrayna-Türkiye İş Forumu’nu ve İstanbul Fener Rum Patrikhanesini ziyaret edecek.


Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Türkiye
Ukrayna
Volodımır Zelenskiy
Bunlara da bakın: