Zelenskiy Putin'le yaptığı görüşmenin ayrıntıları anlattı

Güncel
Anife Bilal
18 Temmuz 2019, 17:40
Anife Bilal
18 Temmuz 2019, 17:40

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleşen telefon görüşmesinin ayrıntılarını anlattı. 

“Ze! Cumhurbaşkanı” isimli YouTube kanalında yayınlanan röportajda Cumhurbaşkanı Zelenskiy, “Ukrayna’nın tüm paydaşları benim Putin’i aramama karşı çıkıyordu. Ben aramaya karar verdim, çünkü burada bizim vatandaşlarımız söz konusu. Destek için teşekkür etmeliyiz fakat, kendi fikrimize de sahip olmalıyız. Putin’i aradım, herkes beni bu konuşma ile ilgili korkutuyordu ancak ben insanlarımız hakkında konuştum. Doğru, senin tarafında ise korkacak bir şeyin yok.” diye konuştu.

GÖRÜŞMEDE RUS İŞGALİ ALTINDAKİ KIRIM VE UKRAYNALI DENİZCİLER DE GÜNDEME GELDİ

Zelenskiy, Putin’in telefon görüşmesi sırasında, esir değişimiyle ilgili “hepsi, hepsi ile” takasını görüşme teklifi ettiğini aktardı. Ancak kendisinin, Putin’e, Ukrayna’nın esir listesinin ayrılıkçı teröristler tarafından yönetilen sözde Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerinin listesinden farklı olduğunu belirttiğini ifade etti.

Zelenskiy, ‘Ben ona, hepsi hepsi ile takasını biz mutlaka yaparız ancak ilk önce Rusya ve Kırım’dakileri geri alalım ve bu sürece Ukraynalı denizcilerden başlayalım.’dedim. Bana göre bu diyalogu yeniden kurma yönünde atılacak doğal ve savaşı durdurma konusunda atılan güçlü bir adım.” dediğini aktardı.