Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko: Doping testi de yaptıracağım

Haberler
_QHA Ankara
09 Nisan 2019, 00:22
_QHA Ankara
09 Nisan 2019, 00:22

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko katıldığı televizyon programında doping testi yaptıracağını açıkladı. Poroşenko, “Bu hafta içinde Uluslararası Antidoping Merkezi WADA’da doping testi yaptıracağım ve göreceksiniz bu testi de geçeceğim” ifadelerini kullandı.

Petro Poroşenko, en güçlü rakibi Vladimir Zelenskiy’nin, “Ukrayna’ya alkolik ve madde bağımlısı bir başkan lazım değil. Seni test yaptırmaya davet ediyorum” sözleri üzerine test yaptırmış ve testin sonuçları doktoru tarafından paylaşılmıştı. İkilinin alkol ve uyuşturucu test sonuçları temiz çıkmıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı sitesinde “Cumhurbaşkanı Poroşenko: Baş Komutan uyuşturucuya bağımlı bir kişi olamaz” başlığıyla yayımlanan açıklamaya göre Poroşenko bir Ukrayna tv kanalında, “Uyuşturucu bağımlısı olabilecek bir kişinin Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı adayı olabileceği veya Cumhurbaşkanı olabileceği (yönünde) bir şüphe varsa bunun çok yüksek bir tehdit olduğunu düşünüyorum. Hem adaylar hem de tam iki hafta içinde bilinçli bir seçim yapacak olan her Ukraynalı bu meseleyi çözmekle ilgileniyor.” ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı ülkedeki en yüksek mevkide bulunan bir adayın böyle bir bağımlılığı olamayacağını vurgulayarak, “Çünkü bir adayın uyuşturucu bağımlılığı, ulusal güvenlik için doğrudan bir tehdittir. Her Ukraynalı için tehdittir. Ve her Ukraynalı hem Poroşenko hem de Zelenskiy ile ilgili net bir cevap almalı. Bu onların hakkı. Ukraynalıların haklarına saygı duyulmalı” diye kaydetti.

Ukrayna başkanlık seçimlerinin ilk tur galibi komedyen Vladimir Zelenskiy, Petro Poroşenko ile stadyumda halka açık yapılacak tartışmanın 19 Nisan’da olacağını duyurmuştu.