Ukrayna cumhurbaşkanı adaylarından Boyko, işgalcilerle masaya oturdu: Poroşenko hangi tehlikeye dikkat çekti?

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mart 2019, 17:25
Mehmet Berk Yaltırık
23 Mart 2019, 17:25

22 Mart tarihinde Moskova’da Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Ukrayna cumhurbaşkanı adayı Yuriy Boyko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çocuklarından birinin vaftiz babası olarak tanınan Viktor Medvedçuk ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye Gazprom yönetim kurulu Başkanı Aleksey Miller de katıldı. Katılımcılar “ekonomik müzakereler” amacıyla buluştuklarını açıkladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, söz konusu görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulunarak, Cumhurbaşkanı adayı Boyko’nun, Putin’in çocuklarından birinin vaftiz babası olan Medvedçuk ile görüşmesinde Ukrayna’nın Rusya’ya enerji konusunda tekrar bağımlı olmasının istendiğini, bununla ilgili koalisyon olasılıklarını değerlendirdiklerini ifade etti.

Görüşmeyi yorumlayan Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Cumhurbaşkanı adayı Boyko ve Medvedçuk’un Rusya yönetimi ile görüşüp Ukrayna’yı “doğalgaz dalına asmaya çalıştıklarını” ifade etti.

“Moskova’da Boyko ve Medvedçuk gelecekte oluşacak koalisyonun yapılandırmasını konuştular” diyen Poroşenko, “Ukrayna’yı Rusya’nın gazından tekrar nasıl bağımlı yapabileceklerini konuşuyorlar. Cumhurbaşkanı ve Parlamento seçimlerinden sonra oluşacak birliktelikleri müzakere ediyorlar” diye kaydetti.