Ukrayna-Çekya Sivil Toplum Forumu: 21. yüzyılda Kırım Tatarlarına karşı yeni bir tür sürgün uygulanıyor

18 Mayıs 2020, 22:31

Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının üzerinden 76 yıl geçse de, Kırım Tatarları, Kırım’ın 2014 yılında Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra yeni bir baskı ve zulüm politikasıyla karşı karşıya kalıyor. Ukrayna-Çekya Sivil Toplum Forumu, Kırım Tatar halkının sürgün edilmesinin yıl dönümünde anlamlı bir basın açıklaması yayımladı.

Ukrayna-Çekya Sivil Toplum Forumu tarafından Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının yıl dönümü vesilesiyle yapılan açıklamada, “İşgalci güçler, Kırım Tatarlarının haklarını sistematik olarak ihlal ediyor. İşgalciler; Kırım’da aramalar düzenliyor, insanları alıkoyuyor ve onları kaçırıyorlar. İnsanların ifade ve din özgürlüğü, toplanma ve örgütlenme özgürlüğü, adil yargılanma hakkını büyük ölçüde kısıtlıyorlar.” ifadelerine yer verildi. 

KIRIM TATAR HALKINA YÖNELİK BASKI VE ZULÜM POLİTİKALARI

Açıklamada ayrıca, Kırım Tatar aktivist Reşat Ametov’un öldürülmesi, Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu Üyesi, Bahçesaray Kırım Tatar Bölge Meclisi Üyesi Ervin İbragimov’un kaçırılması, yurttaş gazeteciler ve aktivistlerin yasa dışı olarak alıkonulması gibi Kırım Tatarlarına karşı sistematik olarak birçok suç işlendiği vurgulandı.

Ukrayna-Çekya Sivil Toplumu Forumu’nun açıklamasında, 21. yüzyılda Kırım Tatarlarına karşı yeni tür bir sürgün uygulandığı ifade edildi.

Forum üyeleri, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin sonlanması ve siyasi tutsakların serbest bırakılması için uluslararası toplumu güçlerini birleştirmeye çağırdı.

KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ
Ukrayna
Bunlara da bakın: