Ukrayna Büyükelçisi Vasıl Bodnar'dan Holodomor Kurbanlarını Anma Günü mesajı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
27 Kasım 2021, 09:57
Mehmet Berk Yaltırık
27 Kasım 2021, 09:57

Her yılın kasım ayının son cumartesi günü Ukrayna’da kaydedilen Holodomor Kurbanlarını Anma Günü’ne binaen Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar bir anma mesajı paylaştı.

Her yılın kasım ayının son cumartesi günü Ukrayna’da kaydedilen Holodomor Kurbanlarını Anma Günü için Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar bir anma mesajı paylaştı. Büyükelçi Bodnar anma mesajında, Sovyet yönetiminin emriyle milyonlarca Ukraynalının sunni kıtlıkla ölüme sürüklendiği Holodomor’u, bir daha benzeri bir facianın yaşanmaması için hatırlamak, yaşananları gelecek nesillere ve insanlığa anlatmak gerektiğini ifade etti.

Büyükelçi mesajında şu ifadelerde bulundu:

“BU TRAJEDİNİN HATIRASINI GELECEK NESİLLERE AKTARMAK HEPİMİZİN ORTAK GÖREVİDİR”

“Her sene Kasım’ın son Cumartesi günü Ukrayna ve dünyanın dört bir köşesinde yaşayan Ukraynalılar 1932-1933 Holodomor (Büyük Kıtlık) ve 1921-1923 ile 1946-1947 yıllarında suni olarak yaratılan toplu açlık kurbanlarını anıyor. Holodomor, 1932-1933 yıllarında komünist rejimi tarafından özel olarak düzenlenen ve milyonlarca insanı öldüren suni bir kıtlığın sonucu olarak Ukrayna halkına karşı yapılan bir soykırımdı. Stalinist rejimin açlıkla ölüme terk ettiği kurbanları onurlandırmak ve bu trajedinin hatırasını gelecek nesillere aktarmak hepimizin ortak görevidir. Bu nedenle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Holodomor Kurbanlarını Anma Günü’nde Türkiye dahil dünyanın farklı yerlerindeki Ukraynalılar, mağdur olanların acısını paylaşmak ve benzer trajedilerin gelecekte bir daha yaşanmaması için sembolik bir anma mumu yakıyor.”

“BİZ UNUTMADIK… BİZ HATIRLIYORUZ!”

Toplu kıtlığın uygulanması, Stalinist rejimin gücünü pekiştirmenin, bağımsız Ukraynalı çiftçilerin sürgününü, Ukraynalılara diz çöktürme girişiminin, kendi evlerinde kendi kaderlerini yaratma hakkı için her türlü umudu ortadan kaldırmanın bir aracı haline geldi. İnsanlığa karşı işlenen bu suç titizlikle planlandı ve sayısızca uygulama mekanizması içeriyordu. Bunlar arasında fazlasıyla vergi ve harç, gerçekleştirilmesi imkansız olan tahıl tedarik planları ve Ukraynalı köylüleri herhangi bir gıdadan mahrum bırakmak için yapılan aramalar, köylerin ve açlıktan etkilenen bölgelerin terk edilmesinin yasaklanması gibi araçları saymak mümkündür. Ukrayna’ya olan inanç ve sevgi ile doğuştan gelen özgürlük isteğimiz sayesinde hayatta kaldık. Artık kendi bağımsız devletimiz var. Ancak tüm bunlar Ukrayna halkına sözle ifade edilmeyecek kayıplara mal oldu. Büyükannelerimiz ve büyükbabalarımız, özgür ve bağımsız olma arzuları için hayatlarını feda ederek en büyük bedeli ödediler. Holodomor’un istatistikleri, kalbin kasılıp kanamasına sebep oluyor. Çeşitli tahminlere göre, Büyük Kıtlık sırasında 7 ila 10 milyon arası Ukraynalı hayatını kaybetti. En çok can alan Haziran 1933’te her gün yaklaşık 34.560 kişi, saatte 1.440 kişi ve her dakika 24 kişi açlıktan ölüyordu. Büyük Kıtlıktan en çok çocuklar zarar gördü. Ukraynalı demografların araştırmasına göre, o yıllarda 10 yaşın altındaki 1,5 milyondan fazla erkek ve kız çocuğu öldü. Aslında bu korkunç rakamların arkasında gerçek insanların hikayeleri ve ölmeden önce kendi çocuklarının ölümüne tanıklık etmek gibi bu dünyanın en büyük acıyı yaşayan ebeveynlerin trajedileri vardır. O günlerde, suç faaliyetlerini gizlemeye çalışan SSCB, kıtlığı yaşanmayan bir fenomen olarak nitelendirdi ve bu temelde açlık çeken insanlara, yabancı Ukrayna toplulukları ve Uluslararası Kızılhaç da dahil olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından teklif edilen yardımı kabul etmeyi reddetti. Sonuç olarak, Avrupa’nın göbeğinde işlenen korkunç bir suç, onlarca yıldır dünya tarihinin dışına düştü ve küresel olarak kınanmadı. Ancak, o zaman bile gerçeği yazan yayıncılar vardı. O sırada Ukrayna’da çalışan ve orada gerçekte neler olduğunu gören büyükelçilerin ve diplomatların raporları da bulunuyor. 1991 yılında Ukrayna’nın bağımsızlığını yeniden kazanmasıyla birlikte Holodomor suçu açıkça konuşulmaya başlandı. Sonuçta, bu tür suçlar unutulmamalıdır. Tarihin bu korkunç sayfaların bir daha yaşanmaması için hatırlanmalı ve gelecek nesillere ve insanlığa anlatılmalıdır. Biz unutmadık…Biz hatırlıyoruz…”

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor. Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi. Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.