Ukrayna Büyükelçisi Vasıl Bodnar: Küresel gıda güvenliğini sağlayacağımıza inanıyorum

Ekonomi
Filiz
01 Ağustos 2022, 12:59
Filiz
01 Ağustos 2022, 12:59

Ukrayna’nın Odesa Limanı’nda bekleyen tahıl yüklü gemi, bu sabah 08.30 sularında Türkiye’ye gelmek üzere yola çıktı. 26 bin ton tahıl yüklü geminin İstanbul Müşterek Merkezi’nde kontrolleri sağlandıktan sonra Lübnan’a gidecek. Böylece, tahıl koridorunun ilk gemisi yola çıkmış oldu. Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar konuya ilişkin değerlendirmede bulunarak, “Geminin güvenliği garantörlerimiz olan Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından teyit edilen koridor üzerinden ilerleyecek. Bu önemli adım sayesinde küresel gıda güvenliğini sağlayacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Rus ablukası altında kalan Ukrayna tahıllarının dünya pazarına açılması için Türkiye kollarını sıvadı. Birleşmiş Milletler çatısı altında, İstanbul’da Türkiye, Ukrayna ve Rusya askeri heyetleri iki kez bir araya gelmişti. Ukrayna tahıllarının limandan ayrılması için dörtlü zirvede 23 Temmuz’da “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”  isimli tahıl koridoru anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, 120 gün içinde Odesa, Yujnıy ve Çornomorsk limanlarından 25 milyon ton tahıl sevkiyatı yapılacak. İstanbul Müşterek Merkezi’ne getirilen tahılların kontrolleri sağlandıktan sonra, tahıla ihtiyaç duyan ülkelere aktarılacak.

TAHIL YÜKLÜ İLK GEMİ ODESA LİMANI’NDAN YOLA ÇIKTI

Ukrayna tahılının yüklü olduğu gemi, Lübnan’a gitmek üzere, bu sabah 08.30’da Odesa Limanı’ndan yola çıktı. Mısır yüklü, RAZONI ismini taşıyan geminin yarın saat 15.00’te İstanbul Müşterek Merkezi’ne gelmesi bekleniyor. Geminin kontrolleri sağlandıktan sonra, söz konusu gemi dünya pazarına açılarak Lübnan’a gidecek.

“BU ÖNEMLİ ADIM SAYESİNDE KÜRESEL GIDA GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar da söz konusu gelişmeye ilişkin olarak değerlendirmede bulundu. Tahıl yüklü gemiye dair açıklama yapan Büyükelçi Bodnar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İstanbul’da varılan mutabakat kapsamında ilk gemi Odesa’dan yola çıktı. 26 bin ton mısırın bulunduğu gemi, güvenliği garantörlerimiz olan Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından teyit edilen koridor üzerinden ilerleyecek. Bu önemli adım sayesinde küresel gıda güvenliğini sağlayacağımıza inanıyorum” ifadelerine yer verdi.