Bodnar: Ukrayna, savaşı sona erdirme çabaları için stratejik ortağımız olan Türkiye Cumhuriyeti'ne minnettardır

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
20 Mart 2022, 01:00
Mehmet Berk Yaltırık
20 Mart 2022, 01:00

Ukrayna Büyükelçisi Vasıl Bodnar’ın, dün Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından Eskişehir’de düzenlenen “Savaş Dur!” mitingine katılanlara hitabı protesto esnasında okundu. Bodnar, savaşa ve işgale karşı mitinge katılanlara hitabında, “Ukrayna, savaşı sona erdirme çabaları için stratejik ortağımız olan Türkiye Cumhuriyeti’ne minnettardır” ifadelerine yer verdi.

Ukrayna’nın Anlara Büyükelçisi Vasıl Bodnar’ın, dün Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından Eskişehir’de düzenlenen “Savaş Dur!” mitinginde katılanlara hitabı okundu.

Bilindiği gibi Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, işgalci Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla dün saat 16.00’da Eskişehir’de “Savaşa Dur” mitingi düzenledi. Etkinlikte; Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Nur Süllü ve Utku Çakırözer, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç adına Başkanvekili Metin Gündoğdu konuşma gerçekleştirdi. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları ve işgal girişiminin kınandığı protesto mitingine, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ve Kırım Tatar Teşkilatları Platformu, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit katılım gösterdi.

Büyükelçi Bodnar savaşa ve işgale karşı mitinge katılanlara hitabında katılımcılara teşekkür ederek, savaşı sona erdirme çabaları için Ukrayna’nın Türkiye’ye minnettar olduğunu ifade etti. Rus işgalinin yaşandığı bu kritik dönemde, Ukrayna halkına verilen büyük destek ve yardım için şükralarını dile getiren Bodnar, “Bizim ve sizin çabalarınız sayesinde hak ve adalet kazanacaktır!” diye kaydetti.

Bodnar’ın konuşmasının tam metni şöyle:

“BUGÜN ESKİŞEHİR’DE BİR ARAYA GELEN KIRIM TATAR DİASPORASI TEMSİLCİLERİNİ, UKRAYNA DERNEKLERİ VE TÜM TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINI UKRAYNA ADINA İÇTENLİKLE KUTLUYORUM!”

“Sevgili arkadaşlar, Rusya’nın yürüttüğü saldırgan ve kanlı savaşı protesto etmek için bugün Eskişehir’de bir araya gelen Kırım Tatar diasporası temsilcilerini, Ukrayna dernekleri ve tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Ukrayna adına içtenlikle kutluyorum! Kremlin’in zulmüne, insanları öldürme ve Kırım yarımadası da dahil olmak üzere Ukrayna topraklarını işgal etme girişimlerine güçlü şekilde duruşunuzu belirttiğiniz için teşekkür ederiz!”

RUSYA’NIN 2014’TE KIRIM’I İŞGALİNE VURGU

“20 Şubat 2014’te Rusya Federasyonu, uluslararası hukukun tüm normlarını ve kendi yükümlülüklerini büyük ölçüde ihlal ederek, Ukrayna’nın egemen topraklarının bir kısmı olan ve Kırım Tatarlarının tarihi vatanı olan Kırım’ı işgal etmeye başladı. 16 Mart 2014’te Rusya, makineli tüfek namlusu altında Kırım’da sonuçları BM (Birleşmiş Milletler) tarafından kınanmış ve dünyada hiç kimse tarafından tanınmayan sözde bir “referandum” düzenledi. 2014 baharında Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bir kısmını da işgal etti. Rusya’nın sözde “hibrit savaşının” ilk sekiz yılında, cephede anavatanlarını savunurken ölen yaklaşık 4 bin Ukraynalı savunucunun yanı sıra 10 binden fazla sivil, Rus saldırganlığının kurbanı oldu.”

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE DOST HALKI DA DAHİL OLMAK ÜZERE DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ ÜLKELERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNDAN MUAZZAM BİR DESTEK HİSSEDİYORUZ”

“24 Şubat 2022’de Rusya, Ukrayna’ya saldırarak ve düzinelerce barışçıl kasaba ve köyü barbarca füze saldırılarına, bombalamalara ve topçu ateşine maruz bırakarak insanlığa karşı eşi görülmemiş bir suç daha işledi. Bu korkunç savaşın 24. gününde, Ukrayna’da en az 4 bin sivil hayatını kaybetti, 3 milyondan fazla kişi ise mülteci oldu. Ancak saldırganlar tarafından işlenen suçlar tüm Ukraynalıları, kardeşlerimiz Kırım Tatarlarını ve genel olarak tüm insanlığı birleştirdi. BM Genel Kurulu bu yıl Mart ayında özel bir oturumda Rusya’nın yürüttüğü savaşı kınadı ve Ukrayna topraklarının iade edilmesini talep etti. Türkiye Cumhuriyeti ve dost halkı da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin büyük çoğunluğundan muazzam bir destek hissediyoruz.”

“UKRAYNA, SAVAŞI SONA ERDİRME ÇABALARI İÇİN STRATEJİK ORTAĞIMIZ OLAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE MİNNETTARDIR”

“Saldırgan, işlediği suçlar için yüksek bir bedel ödemek zorunda kalıyor. Kremlin’in askeri planları, Kırım Tatarları da dahil olmak üzere tüm Ukrayna vatandaşlarının direnişiyle bozuldu. Aynı zamanda, uluslararası yaptırımların etkisi kaçınılmaz olarak Rusya ekonomisinin yıkımına yol açmaktadır. Ukrayna, savaşı sona erdirme çabaları için stratejik ortağımız olan Türkiye Cumhuriyeti’ne minnettardır. Bu kritik zamanda Ukrayna halkına verdiğiniz büyük destek ve yardım için tüm iyi niyetli insanlara müteşekkiriz!Bizim ve sizin çabalarınız sayesinde hak ve adalet kazanacaktır! Savaş durdurulacaktır! Saldırgan cezasını bulacak ve geçici olarak işgal edilen topraklar kurtarılacaktır! Tüm halklar için barış ve refahı sağlamak için ortak bir hedefe ulaşacağız!Desteğiniz için teşekkürler! Herkese kötülük üzerinde zafer, barış ve refah diliyorum!”