Ukrayna Büyükelçisi Sıbiga: Türkiye sahil güvenlik görevlilerinin sergilediği kahramanlık beni çok etkiledi

Haberler
E. K.
19 Ocak 2021, 20:25
E. K.
19 Ocak 2021, 20:25

Esma Kasar / QHA-Ankara

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga ve Karadeniz’de batan Arvin gemisinden kurtarılan Ukraynalı denizciler, Türkiye Cumhuriyetine teşekkürlerini bildirdi. Büyükelçi Sıbiga, kendi hayatlarını riske atarak Ukraynalı denizcileri kurtaran sahil güvenlik personelinin, sergilediği kahramanlığın kendisini çok etkilediğini kaydetti.

Karadeniz’de Bartın açıklarında 17 Ocak tarihinde batan Arvin adlı kuru yük gemisinden sağ kurtarılan 5 Ukraynalı denizci Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinin misafirleri oldu. Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, kazadan sağ kurtulan denizcilerle yakından ilgilenirken, Türk makamlarına ve Sahil Güvenliğine teşekkür etti.

“Ukrayna Büyükelçisi ve bir Ukrayna vatandaşı olarak Türkiye Cumhuriyeti yönetimine Ukraynalı denizcileri kurtardıkları için teşekkür etmek istiyorum. Ukrayna’da ‘gömlekli olarak doğdu’ diye bir deyim var. Bu, büyük bir tehlikeyi atlatan, büyük bir olaydan geçen insanlar hakkında söylenir. Ben de Bartın’da kurtarılan vatandaşlarımızı ziyaret ettiğimde onlara bundan sonra ikinci doğum günlerini kutlayabileceklerini söyledim zira gerçekten de gömlekli olarak dünyaya gelmişler. Türkiye Cumhuriyeti sahil güvenlik personelinin sergilediği kahramanlık beni çok etkiledi. Kötü hava şartlarına bakmaksızın, ki dalgaların yüksekliği 6 metreye ulaşıyordu, sahil güvenlik görevlileri yardıma geldi ve kendi canlarını tehlikeye atarak 6 denizciyi kurtardı. Tekrar ve tekrar teşekkür etmek istiyorum, çünkü bu tür durumlarda ne kadar teşekkür edilse azdır.”

A. Sıbiga

“ARAMA-KURTARMA EKİBİ ÇOK HIZLI VE PROFESYONEL DAVRANDI”

Ayrıca Büyükelçi Sıbiga, son derece profesyonel arama-kurtarma operasyonu ve yardımlarından dolayı Bartın Valisi başta olmak üzere, vali yardımcısı, sahil güvenlik komutanı ve görevlilerine, kurtarılan denizcilerin tedavi altına alındığı hastane yönetimi ve tüm personeline şükranlarını sundu.

Ukraynalı denizciler de Türk tarafına kendilerini kurtardıkları ve yardımları için teşekkürlerini bildirdi. Kurtarılan Ukraynalı denizclerinden Vitaliy Merejko, “Kendi adımıza ve ailelerimizin adına Türkiye’ye teşekkür ediyoruz. Açık konuşmak gerekirse hala hayatta olduğumuza inanamıyoruz. Arama-kurtarma ekibi de çok hızlı ve profesyonel davrandı ve kendi hayatlarını riske atarak bizi kurtarmaya çalıştıklarını gördük. Sahil güvenlik botunu görünce sanki ikinci nefesimiz açıldı ve güç geldi.” dedi.

ÜÇ UKRAYNA VATANDAŞINI ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi Müdürü Andriy Bilık, gemi mürettebatının 10 Ukrayna vatandaşı ve 2 Rus vatandaşı toplam 12 kişiden oluştuğunu kaydederken, 5 Ukrayna vatandaşı ve bir Rus vatandaşı olmak üzere 6 kişinin sağ kurtarıldığını belirtti. 2 Ukrayna vatandaşı ve 1 Rus vatandaşının cansız bedenlerine ulaşıldığını aktaran Bilık, 3 Ukrayna vatandaşını arama kurtarma operasyonunun devam ettiğini kaydetti.

Şu an denizcilerin belgelerinin hazırlandığını kaydeden Ukraynalı yetkililer, denizcilerin yarın Ukrayna’ya uğurlamayı planladıklarını ifade ettiler.

KARADENİZ’DE YÜK GEMİSİ BATTI

1 Ocak tarihinde Gürcistan’ın Poti limanından denize açılan ve Bulgaristan’ın Burgaz kendine gitmekte olan Palau bandıralı Arvin isimli kuru yük gemisi 17 Ocak 2021 tarihinde Karadeniz’de Bartın’ın İnkumu beldesi açıklarında battı. Bir Ukrayna şirketine ait olan gemide 2’si Rusya vatandaşı, 10’u Ukrayna vatandaşı olmak üzere toplam 12 personel bulunuyordu. Kazada 6 denizci kurtarıldı. Kurtarılan denizcilerin 5’i Ukrayna vatandaşı, biri ise Rusya vatandaşı. Bartın Valiliğinden yapılan açıklamada, denizde görülen 3 kişinin cansız bedeninden birinin karaya çıkarıldığı ve kaybolan 3 kişinin arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini bildirildi. Cansız bedenine ulaşılan kişinin gemi kaptanı Rusya vatandaşı Vitaliy Galenko olduğu tespit edildi