Ukrayna Büyükelçisi Sıbiga, 8 ülkenin büyükelçileriyle birlikte Diyarbakır'ı gezdi

08 Aralık 2019, 10:45

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır Temsilciliği ile Diyarbakır Valiliğinin ortaklaşa organizasyonuyla, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga ve 8 ülkenin Ankara büyükelçileri Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesini gezdi.

Büyükelçilik görevlileri ile ailelerinden oluşan heyette Ukrayna Büyükelçisi Sıbiga ile birlikte;
Romanya Büyükelçisi Gabriel Catalin Sopanda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Büyükelçisi Kemal Köprülü, İran Büyükelçisi Mohammad Farazmand, Irak Büyükelçisi Hasan al-Janabi, Birleşik Krallık Büyükelçisi Dominick John Chilcott, Hindistan Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya, Kırgızistan Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev ve Polonya Büyükelçiliği Müsteşarı Robert Przemyslaw Trzeciak yer aldı.

HEYET ÂDETA TARİH YOLCULUĞUNA ÇIKTI

Dışişleri Bakanlığı İl Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Yağlı ile birlikte Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesindeki cami, kilise ve surları dolaştı. Ulu Cami ve Dört Ayaklı Minare’yi, kervansarayı gezen heyet PKK’lı teröristlerin tahrip ettiği ve restorasyonu süren Keldani Katolik ve Surp Giragos Kiliselerini ziyaret etti. Daha sonra da Keçi Burcu üzerinden UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Hevsel Bahçelerini seyrettiler.

Ukrayna Büyükelçisi Sıbiga ziyaretiyle ilgili olarak, “Ulu Cami’yi ziyaret ettik. Çok güzel yerleri gezdik. Sabah özellikle mükemmel bir kahvaltı yaptık. Ümit ediyorum ki Ukrayna turistleri bundan sonra buraya geleceklerdir. Ailemle birlikte geldim ve kesinlikle hepimiz çok beğendik. Burayı turistlerin gelip görmesini tavsiye ediyorum. Tarihi seven herkesin gelmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Büyükelçi Sıbiga, resmi Twitter hesabı üzerinden “Diyarbakır Ulu Camii, Anadolu’daki en eski ve en önemli camilerden biridir” yorumuyla caminin fotoğrafını ve görüntülerini paylaşırken, en küçük oğlunun cami içindeki videosunu da, “Diyarbakır Ulu Camii’nin kutsal özel ruhu, özellikle küçük çocuklara (kendini) hissettirdi – en küçük oğlum kesinlikle hoşlanıyor” açıklamasıyla paylaştı.

Andriy Sıbiga
büyükelçiler
Diyarbakır
gezi
Türkiye Dışişleri Bakanlığı
Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği
Bunlara da bakın: