Ukrayna Büyükelçisi Bodnar ve DQTK Genel Sekreteri Bayar, MASA düşünce kuruluşunda Ukrayna'daki Rus saldırılarını ve işgal altındaki Kırım'ı değerlendirdi

Güvenlik
qha muhabir
24 Haziran 2022, 23:18
qha muhabir
24 Haziran 2022, 23:18

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar, MASA Stratejiler ve Çözümler adlı düşünce kuruluşunda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi ve saldırıları ve Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarının durumunu konuştu.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, 24 Haziran 2022 tarihinde Facebook hesabından Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri, Avukat Namık Kemal Bayar ile birlikte MASA Stratejiler ve Çözümler’e ziyaret ettiğini açıkladı. Büyükelçi Bodnar, ziyaret sırasında Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaşın nedenleri ve seyri, Rus propagandası ve dünyanın savaş sonrası düzeniyle ilgili verimli bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

UKRAYNA’DAKİ RUS SALDIRILARI İLE İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM ELE ALINDI

Ziyarette görüşülen konularla ilgili Kırım Haber Ajansına (QHA) değerlendirmelerde bulunan Namık Kemal Bayar, görüşmede Büyükelçi Bodnar’ın muhataplarına, tarih boyunca Ukrayna-Rusya ilişkileri, Ukrayna’nın bağımsızlık sonrası dış ilişkileri ve Rusya’nın saldırısı hakkında bilgiler verdiğini; kendisinin ise Kırım Tatarlarının durumu ve Ukrayna ile Kırım Tatarlarının ilişkileri hakkında konuştuğunu aktardı.

“TÜRKİYE, RUS DEZENFORMASYONU VE NÜFUZUNA KARŞI DİKKATLİ OLMALI”

MASA Stratejiler ve Çözümler’in Başkanı Atılgan Bayar ise Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ve DQTK Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar ile 2 saati aşkın bir çalışma yaptıklarını belirterek, Ukrayna direnişindeki son durumu ve Rus propagandasının Türkiye’deki etkisini konuştuklarını ifade etti.

Görüşmeyle ilgili izlenimlerini aktaran Atılgan Bayar, “Kırım Tatarları ile Ukrayna tamamen saldırıya karşı bütünleşmiş, aralarında hiç bir ihtilaf yok. Kırım Tatarları, Rusya’ya karşı yaptırımlara katılmaması konusunda Türkiye’ye biraz kırgın” dedi ve “Hem Ukrayna hem de Kırım Tatar Kongresi, Türkiye’deki Rus dezenformasyonu ve nüfuzu konusunda Türkiye’nin dikkatli olması gerektiğinin altını kendi deneyimleri ile çiziyorlar” ifadelerini kullandı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta dördüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Rusya, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza atıyor. İşgalci Rus birlikleri yalnızca Buça kentinde 410 sivili katletti. İşgalciler Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep oldu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden ve pek çok lider Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 4’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor.