Ukrayna Büyükelçisi Andriy Sıbiga'nın Türkiye'deki görev süresi sona erdi

Güncel
Anife Bilal
20 Mayıs 2021, 10:27
Anife Bilal
20 Mayıs 2021, 10:27

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Türkiye’ye veda ediyor. Türkiye’deki görevine 2016 yılında başlayan Büyükelçi Sıbiga, uzun bir süredir Ukrayna-Türkiye ilişkilerine yönelik başarılı çalışmalar yürütüyordu.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga’nın görev süresi sona erdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy tarafından 19 Mayıs 2021 tarihinde imzalanan kararla Büyükelçi Sıbiga’nın Türkiye’deki görevi sona erdi.

BÜYÜKELÇİ SIBİGA: HALKIMA VE DEVLETİME HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİM

Büyükelçi Sıbiga, sosyal medya hesabı üzerinden görev süresinin sona erdiğini bildirerek şu ifadeleri kullandı:

“Ay sonuna kadar vatanıma dönüyorum. Bu planlı bir değişim… Nerede olursam olayım, her zaman halkıma ve devletime etkili bir şekilde hizmet etmeye devam edeceğim.”

BÜYÜKELÇİ ANDRİY SIBİGA KİMDİR?

Büyükelçi Andriy Sıbiga, önceki dönem Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun talimatıyla 22 Ağustos 2016 tarihinde Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği görevine atandı. Andriy Sıbiga, 1975 yılında Ukrayna’nın Ternopil bölgesi Zboriv şehrinde doğdu. Lviv’deki İvan Franko Üniversitesinden mezun oldu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nda 1997 yılından beri görev yapan Sıbiga, daha önce Ukrayna’nın Polonya Büyükelçiliğini yapmıştı. Ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Dairesi Başkanlığı görevini de yürüttü.