Ukrayna Büyükelçiliğinden Holodomor Kurbanlarını Anma Gününe ilişkin basın açıklaması

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Kasım 2020, 16:07
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Kasım 2020, 16:07

Stalin rejiminin Ukrayna halkına karşı işlediği insanlık suçlarından suni açlığın yıl dönümü olan Holodomor Kurbanlarını Anma Günü, her yıl kasım ayının son cumartesi günü kaydediliyor. Ukrayna Büyükelçiliği, Holodomor olaylarının yıl dönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yayımladı.

Bu sene Ukrayna’da Holodomor’un 87. yılı anılıyor. Bu kapsamda Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği bugün anmaya ilişkin bir basın açıklaması yayımladı.
Ukrayna’nın, Stalin rejimi tarafından kasıtlı olarak yok edilen milyonlarca Ukraynalının hatırasını onurlandırmayı ve zaman aşımı olmayan bu insanlığa karşı işlenen suçun ideologlarını kınamayı savunduğu vurgulanan açıklamada yer verilen ifadelerin tamamı şöyle:

Holodomor Kurbanlarını Anma Gününe İlişkin Ukrayna Büyükelçiliğinin Basın Açıklaması

Her sene Kasım’ın son cumartesi günü Ukrayna’da 1932-1933 yılları arasında yaşanan Holodomor olaylarının kurbanları anılıyor. O gün Ukrayna ve Türkiye dahil olmak üzere başka ülkelerde yaşayan Ukraynalılar, öldürülen milyonlarca masum yurttaşlarımızı anmak adına matem tedbirlerinde veya kendi evlerinde mum yakarlar.
Holodomor Ukraynacada ‘açlıkla öldürmek’ anlamına gelir. Bu kavram 1932-1933 yılları arasında milyonlarca insanın canını alan felaketi adlandırmak için kullanılmıştır.

“SOVYET KOMÜNİZM REJİMİNİN UKRAYNALILARI YOK ETME POLİTİKASI”

Bu korkunç facia kuraklık veya mahsul kıtlığı gibi doğal afetler sonucunda değil, Sovyet komünizm rejiminin Ukraynalıları yok etmek için uygulanan politikanın bir parçası olarak meydana geldi. Ukrayna’nın rejime karşı direnişini ve bağımsız bir Ukrayna devleti kurma çabalarını nihayet ortadan kaldırmak için böyle bir politika izlendi.
1932’den Ukrayna bağımsızlığını kazanana kadar Holodomor konusuna abluka uygulandı. Ancak, totalitarizmin ‘demir perdesinin’ arkasını ziyaret eden batılı diplomatlar ve gazeteciler bu vahşi suç ile ilgili bildiri ve röportajlar yayımlayarak dünyaya gerçek olayları aktarıyorlardı.

“7 İLA 10 MİLYON CİVARINDA UKRAYNALI KURBAN OLDU”

Farklı değerlendirmelere göre büyük açlık sırasında toplamda 7 ile 10 milyon arasında Ukraynalı kurban oldu.
İnsanların en çok hayatını kaybettiği Haziran 1933’te her gün yaklaşık 34 bin 560 kişi, her saat 1440 kişi, her dakika 24 kişi hayatını kaybediyordu.

“ZAMAN AŞIMI OLMAYAN İNSANLIK SUÇU”

Ukrayna, hem iki taraflı hem de çok taraflı olarak, tarihsel gerçeğin tesis edilmesini, Stalin rejimi tarafından kasıtlı olarak yok edilen milyonlarca Ukraynalının hatırasını onurlandırmayı ve zaman aşımı olmayan bu insanlığa karşı işlenen suçun ideologlarını kınamayı savunuyor.
Bu sene Ukrayna’da Holodomor’un 87. yılı kaydediliyor. Anma etkinlikleri ve kampanyalar Ukrayna ve Ukrayna’nın yaşadığı Türkiye dahil birçok ülkede düzenlenecektir.

DÜNYAYA ÇAĞRI

İnsanlığa karşı işlenen bu tür suçların bir daha asla yaşanmaması için demokratik dünya Holodomor gibi tarihin korkunç sayfalarını hatırlamalı.”