Ukrayna Büyükelçiliğinde, Kırım Tatar soykırım kurbanları için devlet bayrağı yarıya indirildi

Haberler
E. K.
18 Mayıs 2021, 13:17
E. K.
18 Mayıs 2021, 13:17

18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla Ukrayna Ankara Büyükelçiliğinde matemi simgeleyen siyah kurdeleli devlet bayrağı yarıya indirildi. 1944 Kırım Tatar sürgün ve soykırımının 77. yıl dönümü vesilesiyle Büyükelçilikten yayımlanan mesajda, “Tarihsel gerçeği yeniden tesis etmek adına, uluslararası ortaklarımızı masum kurbanları saygı ile anmaya ve totaliter Komünist rejim tarafından işlenen bu suçu kınamaya davet ediyoruz.” denildi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde, Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla devlet bayrağı yarıya indirildi ve siyah kurdeleli Kırım Tatar bayrağı göndere çekildi.

Yapılan açıklamada, Ukrayna Parlamentosunun (Verkhovna Rada) Stalin rejiminin suçunu Kırım Tatar halkına yapılan soykırım olarak tanıdığını hatırlatan Ukrayna Büyükelçiliği, tarihsel gerçeği yeniden tesis etmek adına, uluslararası ortakları masum kurbanları saygı ile anmaya ve totaliter komünist rejim tarafından işlenen bu suçu kınamaya davet etti.

UKRAYNA ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ, KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ’NÜ ANDI

1944 Kırım Tatar sürgün ve soykırımının 77. yıl dönümü vesilesiyle Büyükelçilikten yayımlanan açıklamada, mevcut Kremlin rejiminin ve Kırım’daki işgal yönetiminin yine Kırım Tatarlarına karşı teröre başvurduğu belirtilirken, “Kırım’daki baskılar, aramalar, yasa dışı tutuklamalar ve sahte yasal işlemler devam ediyor. Üstelik Kırım Tatar Milli Meclisine uygulanan yasak hala var. Korku atmosferi, fiziksel ve psikolojik baskı, 20.000’den fazla Kırım Tatarı da dahil olmak üzere yaklaşık 40.000 Ukrayna vatandaşını işgal altındaki yarımadayı terk etmeye zorladı.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna’nın, Kırım’da Rus işgalinin son bulması için uluslararası toplumun daha sağlam ve uyumlu çaba sarfetmesi gerektiğine inandığının vurgulandığı açıklamada, “Ukrayna, Rusya Federasyonu’nu geçici olarak işgal edilmiş Kırım Özerk Cumhuriyeti topraklarında ve Sivastopol şehrinde insan hakları ihlallerine son vermeye, tüm siyasi tutsakları derhal serbest bırakmaya ve uluslararası hukuk gereği Rusya Federasyonu’nun işgalci bir devlet olarak tüm yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyor. Aynı zamanda Ukrayna Tarafı, uluslararası hukuka saygıyı ve Ukrayna’nın Kırım üzerindeki kontrolünü yeniden tesis etmeye yardımcı olmak için uluslararası topluluğun daha sağlam ve uyumlu çaba sarf etmesi gerektiğine inanıyor.” ifadeleri kullanıldı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.