Ukrayna Büyükelçiliği Konsolosluk Müdürlüğünden Kırım Derneği Konya Şubesine ziyaret

Diaspora
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 22:21
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 22:21

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi Müdürü, Konsolos Andriy Bilık (Andrii Bilyk), Ukraynalı sığınmacıların resmi işlemlerini yerine getirmek üzere gittiği Konya’da Kırım Derneği Konya Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyaret kapsamında, Kırım Derneği Konya Şubesi Başkanı Mustafa Sırrı Demirel ve Ukrayna Konsolosu Andriy Bilık (Andrii Bilyk) karşılıklı olarak memnuniyetlerini dile getirdi.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Konya Şubesi, 5 Temmuz 2022’de Ukrayna Konsolosu Andriy Bilık’ı dernek binasında ağırladı. Ukrayna’dan gelen sığınmacıların pasaport, vize ve mühür işlemlerinin yerine getirilmesinde katkıda bulundu. Kırım Derneği Konya Şubesi Başkanı Mustafa Sırrı Demirel, söz konusu işlemlerin resmi olarak yerine getirilmesinin ardından Konsolos Bilık’a plaket takdim etti.

Ukraynalı diplomat Andriy Bilık, Kırım Tatarlarıyla olan Ukrayna halkı arasında ortak kültür ve işbirliğine dikkat çekerek, Ukrayna vatandaşlarına yapılan yardımlardan dolayı Demirel’e teşekkür etti. Bilık, bu temasların devam edeceğini yineleyerek Demirel ve beraberindeki Kırım Derneği Konya Şubesi üyelerini Ankara’ya davet etti.

KIRIM TATARLARI HER DAİM UKRAYNALI SIĞINMACILARA KAPILARINI AÇIYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 5’inci ayında devam ederken, can güvenliği tehlikesi yaşayan binlerce sivil yurtlarını terk etmek zorunda kaldı. Ukrayna vatandaşları çeşitli ülkelere geçerken pek çoğu da Türkiye’ye sığındı. Türkiye’deki Ukraynalı vatandaşlar, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, Ukrayna Konsolosluğu ve Ukrayna dernekleri ile Türkiye’deki Kırım Tatarlarından da destek alıyor. Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, savaş yüzünden Türkiye’ye gelen Ukraynalı sığınmacılara destek olmak için çalışmalar yürütüyor.